Още по-страшно е, ако потребителят е приел коктейл от дрога, каквато е масовата практика през последните години
Пациентите идват във все по-тежко състояние, което изисква комплексна помощ и грижи
Бременните не бива да близват алкохол - раждат се хиперактивни деца
Лятото е в разгара си, а с него - и рисковете за купонджиите. Освен прегаряне за бърз тен и препиване, тази година има опасност и за решилите да подсилят насладата с доза дрога, в която, без да знаят, може да има и фентанил. За опасността от токсичния опиат и за тенденциите в употребата на дрога и алкохол разговаряме с проф. д-р Снежа Златева, началник на клиниката по токсикология във Военноморска болница- Варна.
- През последната седмица стана ясно, че фентанилът, който е бич в САЩ, си е пробил път и у нас. Вече са налице пострадали и жертви във Варна. Защо е толкова опасен този синтетичен опиат и има ли риск от вълна от фатални случаи, проф. Златева?
- Смятам, че има такъв риск, защото от близо година при всеки пациент, който пристига при нас в тежко състояние, откриваме фентанил. По принцип той се използва за облекчаване на болката на страдащи от рак в последен стадий и е близо 100 пъти по-активен от хероина. Но е много по-евтин от него и носи по-големи печалби за дилърите. Произвежда се лабораторно. Много малки количества от фентанил и негови производни, попаднали в организма на човек, могат да доведат до спиране на дишането чрез блокиране на опиатните рецептори в продълговатия мозък. Още по-страшно е, ако потребителят е приел коктейл от дрога, каквато е масовата практика през последните години.
- Това ли е модата - друсането с много различни наркотици едновременно?
- За съжаление, да. Минало са старомодните правила, според които едни приемаха само седиращи препарати като хероин и метадон, а други предпочитаха само възбудни като амфетамин, метамфетамин, кокаин, екстази. Сега се ползват миксове, включително и с алкохол, и това е много рисково.
- Колко са предозиралите пациенти, в чиито проби е открит?
- През 2022 г. доказахме 6 случая, а тази година от април до момента имаме 10, включително от последните дни. Всички са тежки, но успяваме да ги спасим.
- Полицията във Варна хвана дилърки на хероин, смесен с фентанил, и техен съучастник пенсионер. Но хероинът вече не е модерен наркотик. Младите предпочитат други дроги. Насред летния сезон сме. Опасно ли е навлизането на фентанил на пазара и за непристрастените, които просто са решили да пробват това забранено забавление в дискотека или нощен клуб?
- Опасността е съвсем реална и всеки трябва да е наясно. При нас се лекуват тежко пострадали. Знаем, че не само в хероин, а и в кристалите с различни стимуланти се слага фентанил. Вероятно дилърите го правят, за да увеличат печалбите си, защото след 5 приема човек вече е зависим. Друга причина е, че фентанилът намалява действието на стимулантите и потиска свръхвъзбудата от тях. Фентанилът е много евтин, приготвя се лабораторно, а промяната само на една химическа група дава още по-активни аналози, които и по-трудно се засичат. Ежегодно на пазара се появяват над 400 нови вида синтетични наркотици, а гояма част от потребителите не знаят какво вземат.
- Фентанилът винаги ли се ползва като добавка или се пласира и чист?
- В нашата клиника не са постъпвали пациенти, приели само фентанил. В САЩ обаче има, защото там той се разпространява в най-различни форми - като пластири, хапчета, кремове, освен че може да се пуши и да се инхалира. У нас засега данните са, че се доставя само под формата на прах.
- Този прах може ли да обогати цигара от най-ползвания наркотик - марихуана?
- Да, няма никакъв проблем да се постави фентанил в смес за пушене. Засякохме няколко такива проби на пациенти, в които имаше стимуланти, марихуана и фентанил. Сред пациентите от други болници в региона, чиито проби сме изследвали, има и 10-годишно дете, пушило инцидентно марихуана. Не сме наясно дали тези хора са приели отделно или едновременно кристалите и „тревата“. Но модата е ясна и много опасна - всичко да се смесва.
- Как улавяте фентанила - с общ или специален тест?
- До миналата година откривахме повечето наркотици с поливалентни тестове, за фентанила той е отделен. Правим го, когато видим различна клинична картина, ако към обичайните симптоми има и нарушения в дишането. Това е отличителен белег на фентанила и аналозите му. И е много опасен - може да доведе до кома и тежки белодробни увреждания. При предозиране човек има до 5 минути, преди мозъкът да откаже заради липсата на кислород. А дилърите слагат примеса на око, в домашни условия и това увеличава риска.
- Как връщате към живот такива пациенти?
За фентанила има антидот, който ползваме и ние, и Спешна помощ -„Налуксон“. Той може да се инжектира или да се накапе под езика и е животоспасяващ. Сигурно може да су набави и в аптеките. Но дори пострадалият да го го държи в ръцете си, може да не е в състояние да го ползва. Ако наблизо няма хора, които да му го приложат и да му направят сърдечен масаж и дишане уста в уста, шансът за оцеляване става минимален. С това трябва да са наясно младите хора, които купуват дискотечни дроги за удоволствие. Призовавам ги да внимават!
- Поливалентната употреба на дрога доведе ли до промяна на профила на пациентите - като възраст, пол, тежест на състоянието?
- Като тежест на състоянието - да. Пациентите идват във все по-тежко състояние, което изисква комплексна помощ и грижи. Сега, през лятото, профилът им е най-често такъв: добре облечени, обилно татуирани, агресивни млади хора. Повечето нямат здравни осигуровки, въпреки че очевидно имат доходи. Лечението им трупа загуби за болницата.
- Какви са другите „капани“ на лятото?
- На първо място е алкохолът. Сезонът е време, в което се множат пациентите ни с интоксикации след употреба на спиртни напитки. Те са както българи, така и чужденци. От началото на лятото имаме и три случая на рибари, убодени от морски дракон, над 20 души с остри алергични реакции след ужилване от оси и пчели и само един - от ухапване от змия.
- Прекараните пандемични години доведоха ли до промяна в картината на злоупотребите с наркотици и алкохол?
- За съжаление, нямаше трайно успокояване. Единствено за 2020 г. отчетохме такова. Тогава имахме само 53 интоксикирани с дрога и 220 с алкохол. През 2021 г. броят на първите скочи над 4 пъти, а на вторите - повече от 2 пъти, а за миналата година отново има плавно увеличение. И това са само пациентите в тежко състояние, които постъпват в клиниката. Картината при нас е тревожна.
- А общата тенденция каква е?
- В развитите страни от ЕС тя се изследва с методи, които у нас не са внедрени. Там броят употребените спринцовки в боклука и отходните води в големите градове и изводите не са розови. Ние нямаме реална статистика, освен за хората, потърсили медицинска помощ, а е ясно, че останалите са много повече. Ясно е също, че у нас се ползват предимно евтини стимуланти, като метамфетамин и амфетамин, но по отношение на алкохола сме сред водещите в черната класация на ЕС. А това е минус и за бъдещето. Мнозина не знаят нещо много важно - че по време на бременност алкохолът трябва са е табу.
- Всяка жена знае, че не трябва да пие алкохол, когато носи дете, но дори и медици разрешават при повод да се консумира чаша бира или вино след третия месец. И тогава ли е вредно?
- Абсолютно! Алкохолът, дори и при малки количества, разрушава невроните на плода и пречи те да изградят правилна структура в мозъка. И поради тази причина виждаме бум на т. нар. хиперактивни деца с нарушено внимание. Има научни доказателства, че рискът се появява още при заатието, ако майката или бащата са били под въздействието на алкохол. Наши изследвания сред 120 бременни, направени с помощта на дирекция „Превенции“ в Община Варна, показаха, че голяма част не знаят за вредата от алкохола и са го употребявали, макар и в минимални дози. А дори те са опасни. Доказват го международни проучвания, според които има риск от малформации при изпиване на 700 мл неконцентриран алкохол в рамките на 3 месеца. Опасността от тази голяма вреда все още се неглижира. Щетите могат да се проявят както в ранна възраст, така и в юношеството.
- А употребата на наркотици от майката до какво води?
- Ще дам пример с 8-месечно бебе. Натъкахме се наскоро на този случай. Пеленачето бе настанено в тежко състояние в друга болница, а пробите му изследвахме ние. Детето беше в кома. В кръвта му имаше и фентанил. Майката е зависима от хероин. Докато е носила плода, не е спирала да се дрогира, както и при кърменето. Така отровата е минала в организма на бебето, което е получило остри дихателни проблеми и въпреки крехката си възраст, вече страда от абстиненция.
- Може ли такова дете да се изчисти и да расте нормално?
- По принцип приемът на наркотици по време на бременност уврежда тежко мозъчните структури на плода. Дори да се роди нормално дете, в периода на израстване се получават дефицити. Тези деца много често имат девиантно поведение и също прибягват до употреба на наркотици. Каквото взема майката, то веднага отива и в детето, дори се задържа в плода в по-висока концентрация, унищожавайки нервни клетки, които са най-важни и могат да нарушат образуването на други органи и да предизвикат например порок на сърцето и други малформациии.
- В клиниката спасявате и хора, опитали да сложат кай на живота си. Увеличиха ли се те заради пандемията?
- Може да звучи учудващо, но не. Преди пандемията лекувахме годишно средно по 150 души, а след това спаднаха под 100, въпреки ръста на депресивните състояния. В миналото остана и вълната от опити за самоубийство на самотни пенсионери. Отдавам тази тенденция на работата на психолозите, на подобрената регулация, благодарение на която много лекарства като бензодиазепина се изписват само със зелена рецепта, на откриването на много домове и хосписи за възрастни хора и на медиите. Те откликнаха на апела ни и вече не фиксират вниманието на обществото върху опиталите да сложат край на живота си. Това помага на тях и близките им да се отърсят от шока. И ние им помагаме чрез сдружение за превенция, което създадохме през 2010 г. То работи по съвместна програма с дирекция „Превенции“ в Община Варна. Всеки случай се последява от психолог, психиатър и социален работник в кризисния месец след опита. Медици, педагози, социални работници, психолози участват и в обучения на работещите в социални, старчески домове и училища, за да ги научим да разпознават рисковете и да реагират адекватно. Този модел е единствен в България.
- Няма ли национален?
- Все още няма - нито за превенция на самоубийствата, нито за борба с наркотичните вещества. Надявам се, че едно стабилно правителство ще ги активира, защото всеки вложен лев в превенция се връща осемкратно в икономически план.
Нашият гост
Проф. д-р Снежа Златева е възпитаник на варненския Медицински университет. От 2014 г. е републикански консултант по клинична токсикология за Североизточна България. Член е на Общинския и Областния съвет по наркотични вещества във Варна и е председател на фондация “Суицидопревенция” и сдружение “Живот без алкохол”. От 16 г. ръководи клиниката по токсикология във ВМБ и преподава в катедра “Фармация” в МУ-Варна. През 2013-2014 г. е участник в мисията на НАТО в Афганистан. Автор е на 273 научни публикации.