Графикът на чиновниците остава в рамките на официалната петдневна седмица, но е с по-гъвкаво разпределение на времето
2025 г. - “Година на общността”
Дубай прави крачка към бъдещето на труда - четиридневната работна седмица и тридневните уикенди вече са реалност за хиляди служители в държавния сектор. От 1 юли, с инициативата “Нашето гъвкаво лято”, емирството въвежда по-кратко и по-гъвкаво работно време в най-горещия период от годината. Докато температурите се покачват, работните часове намаляват - знак, че по-малко работа може да означава повече ефективност и повече живот. Новата програма не просто оптимизира времето в офиса, а поставя човека в центъра на трудовия процес. “Работи по-малко, живей повече” вече не е лозунг, а управленска практика с реални ползи за благосъстоянието.
Инициативата е организирана от Департамента по човешки ресурси на правителството на Дубай (DGHR) и има за цел да създаде по-добър баланс между професионалния и личния живот по време на най-горещия период в региона, съобщава TimeOutDubai.
Новата схема следва успешния пилотен проект от 2024 г., при който бяха включени 21 държавни институции. Резултатите оттогава показаха рязко подобрение в удовлетвореността на служителите, повишена продуктивност и по-здравословна работна атмосфера. През 2025 г. моделът вече обхваща всички държавни институции в емирството.
Работещите са разделени в две групи. Първата работи от понеделник до четвъртък по осем часа дневно и почива в петък. Втората също работи четири дни в седмицата, но по седем часа дневно, като петък е съкратен работен ден с продължителност четири часа и половина. Графикът остава в рамките на официалната петдневна седмица, но дава възможност за по-гъвкаво разпределение на времето, особено подходящо през летните месеци, когато училищата са във ваканция.
Внедряването на инициативата се вписва в по-широката национална стратегия на Обединените арабски емирства за 2025 г., обявена като “Година на общността”, която цели да постави човека в центъра на институционалните политики. Според генералния директор на DGHR, Абдула Али бин Зайед Ал Фаласи, разширяването на програмата е ясен знак за стремежа на Дубай да изгради модерна, ефективна и човешки ориентирана държавна система.
Ползите от четиридневната работна седмица се потвърждават не само от опита в Дубай, но и от глобални изследвания. Съкратеното работно време води до повишена концентрация, по-ниски нива на стрес и по-малко отсъствия по болест. Работещите са по-мотивирани, когато имат достатъчно време за възстановяване и личен живот. Освен това се подобрява и ефективността на екипите - в по-кратка седмица се отделя по-малко време за несъществени задачи и се повишава фокусът върху резултатите.
Макар настоящата инициатива да се прилага само в държавния сектор, общественият дебат в Дубай и ОАЕ все повече се насочва към възможността за разширяване на гъвкавите форми на работа и в частния сектор. Проучване от ноември 2024 г. показва, че дистанционната работа и променливото работно време биха могли значително да намалят трафика в пиковите часове. През януари 2025 г. пък бе публикувана бяла книга, която очертава конкретни ползи от въвеждането на по-гъвкави политики на труд както в публичните, така и в частните организации.
С прилагането на тази програма Дубай потвърждава амбицията си да бъде глобален пример за иновативни, устойчиви и ориентирани към човека решения в сферата на труда. Въпросът, който остава, е дали и как частният сектор ще последва този пример.
Четиридневната работна седмица може да са бъдещето на труда. Все повече държави и компании по света експериментират с четиридневна работна седмица - модел, който не само не понижава продуктивността, но често я повишава. Данните от пилотни програми в различни държави показват, че служителите са по-удовлетворени, по-мотивирани и по-здрави, когато имат повече време за почивка, семейство и лични ангажименти. В същото време компаниите отчитат по-ясна фокусираност върху работните задачи и по-добри резултати.