Дават 8,5 млн. лв. на “Сиела” и “Сартматик” за логистиката на вота
Комисията дописала закона
Административният съд София-град отмени решението на Централната избирателна комисия за общото отчитане на гласовете от машините и хартиените бюлетини. Още на 22 февруари “Труд news” предупреди: “Бъркотия с бюлетините гласи ЦИК за изборите”, а експерти коментираха пред изданието, че никъде в Изборния кодекс не пише, че бюлетините трябва да се вписват в една графа на протокола. Проф. Михаил Константинов подчерта, че техническото решение влияе върху доверието в изборния процес, а “без доверие няма смисъл да правим избори”.
Според магистратите, решението на ЦИК противоречи на Изборния кодекс, тъй като той не предвижда смесване на бюлетините при отчитането им. На практика комисията е дописала закона. А според волята на законодателя секционните избирателни комисии трябва да посочат поотделно двата резултата от гласуването с хартиена и машинна бюлетина.
Съдът констатира също, че решението на ЦИК “не гарантира прозрачността на изборния процес и не дава възможност за реален контрол на изборния процес, както от гражданите, така и от съда”.
Решението на ЦИК, предложено от представител на БСП в комисията и подкрепено от ГЕРБ, ДПС и БСП и двама от “Има такъв народ”, бе атакувано от коалициите “Левицата” и “Продължаваме промяната-Демократична България”, както и от Стефан Манов и Петър Славов в лично качество. Манов е член на Обществения съвет към ЦИК от Сдружението за честни избори, а Петър Славов е представител и на Сдружение “Гражданска платформа”.
Цветозар Томов, който подаде оставка като говорител на ЦИК заради смесването на бюлетините коментира, че решението на ЦИК е манна небесна за изборните мошеници, защото се ликвидира възможността за сравнение с данните от машинния протокол. “Това означава, че почти всички случаи на грешки или измами няма да могат да бъдат дори забелязани чрез сравнение на данните, тъй като няма да има съпоставими масиви данни”, обясни бившият говорител на ЦИК.
Днес ЦИК обяви обществена поръчка за поддръжката на машините за гласуване за предстоящия вот. Прогнозната стойност на поръчката е 8.5 млн. лв., а за преговори с потенциални изпълнители са поканени “Смартматик” и Сиела норма”. Преговорите ще се проведат на 27 февруари.
Обществената поръчка включва подготовка, модифициране и параметризиране на софтуера за Специализирани устройства за машинно гласуване (СУЕМГ), в това число подготовка на демоверсия; подготовка, инсталиране и окомплектоване на машините за гласуване в склада, както и транспорт на устройствата в страната, логистично осигуряване и техническо обслужване на машините в предизборния и изборния ден, включително осигуряване на Център за поддръжка при възникнали проблеми с машините за гласуване.
От новата поръчка този път са изключени ролките с хартия за машините, които ще бъдат подготвени от печатницата на БНБ, както и урните за машинните бюлетини.
Промяната на софтуера ще премахне от протокола за машинното гласуване всички данни. На него вече няма да се разбира колко души за гласували за партията “Х”, колко и какви са преференциите. Единствената цифра, която ще съдържа този протокол ще е на броя гласували на съответното устройство. Такова е решението на ЦИК. Мотивите на членовете на комисията са, че според законодателят тази разпечатка вече не е протокол и ако в нея има всички предишни данни, СИК-овете нямало да броят машинните бюлетини, а щели да преписват цифрите от разпечатките на машините.
Очакванията са бюлетините от машините да са дълги около 20 см, а на тях с едри цифри ще има две цифри - на партията, за която е даден съответния вот и на преференцията, ако има такава.