"Проблемът е в приложението на договора с "Боташ", а не в самия договор." Това каза след разпита си в антикорупционната комисия бившият енергиен министър Росен Христов.
"Въпросът е защо той не се използва пълноценно. Вероятно една от причините е в конюнктурите на пазара. Към 2022 година всички в Европа заявяваха, че трябва да се откажем максимално бързо от руски газ и руски енергийни източници. През времето това не се случи, а всички, които даваха твърди заявки – ЕК и българските политици – отлагат това до 2027 г. След което не се знае какво ще се случи. Това е промяната в обстановката и дава възможност на руския газ да се върне на пазара и оттам да се търси и инфраструктура, която да го достави не само до България, но и Централна и Източна Европа”, каза още Христов.
Бившият енергиен министър каза, че при подписването на договора с "Боташ" всичко е спазено и той е стратегически." По негови думи документът ще бъде важен за България и финансово, и стратегически. И допълни, че това, което може да се направи, е в този транцитен период да се намалят плащанията.
Христов заяви, че по време на акцията на разследващите "не е иззето нищо, което да е незаконно или свързано с "Боташ".
Христов заяви, че ако бъдат нарушени правата му, ще търси необходимата защита и ще предприеме необходимите действия. Той допълни, че „днес ме убедиха, че няма политически контекст цялото това нещо” и че е процедура, която върви дълго време.
Той допълни, че информацията се събира от много свидетели, не само от него.
„Надявам се от следствието да са доволни от моите отговори. Те бяха обективни. Използвам всичко, което знам, цялата експертиза. Винаги съм съдействал, много кратно бях вече изслушван в НС, ДАНС”, каза той. Той заяви, че към момента няма нова информация по случая. И допълни, че е обсъждано това, което се е случило в повече детайли.