САЩ остават без нов президент второ денонощие след вота (обзор)

Автор: Труд

Байдън окуражи симпатизантите си; Тръмп иска преброявания

Безредици запалиха редица големи градове

Над четиридесет и осем часа след затварянето на избирателните секции на цялата територия на САЩ, страната остава в несигурна ситуация за това кой ще е следващия ѝ държавен глава. Забуксувалото преброяване в пет решаващи щати на Източния бряг - Северна Каролина, Джорджия и Пенсилвания - се прехвърли и в Невада и Аризона, последният щат смятан за символичен за всеки кандидат за обитател на Белия дом и изконно защитаван от републиканците с дребни изключения.

Предизборните лагери на двамата кандидати - президентът Доналд Тръмп и демократа Джо Байдън - се впуснаха в обвинения за злоупотреби и нарушения при подаването и преброяването на пристигналите по пощата бюлетини.

Тръмп официално обяви, че ще сезира Върховният съд на САЩ, за да поиска повторно преброяване на подадените бюлетини в щата Уисконсин, чийто избирателни гласове бяха присъдени ден по-рано на Джо Байдън, изтласквайки го с една дължина напред към заветните 270 “големи избиратели” в Електоралния колеж, който формално избира президента.

Докато продължава преброяването в Пенсилвания, Тръмп изпрати сина си Ерик и личния си адвокат Руди Джулиани, да оспорват резултатите, още преди обявяването им.

Като ход последното несъмнено ще забави официалното обявяване на победителя от надпреварата, дори и след като предварителните данни от преброяванията бъдат официално преброени. Подобно на ситуацията, в която САЩ се озоваха през 2000 година, когато кампанията на Ал Гор първо призна поражение, после поиска повторно ръчно преброяване на бюлетините във Флорида.

Този щат - с най-застаряващото население в САЩ и на гребена на вълната от епидемията от коронавирус - демонстрира високо ниво на организираност при преброяването на гласовете, обяви се открито отново в полза на Тръмп и показа неочаквана пробойна в стратегията на демократите - практически целият сегмент “латиноамерикански” избиратели, които заради имигрантския си произход традиционно гласуват за демократите, загърбиха Джо Байдън и дариха общо над 50-те избирателни места в Електоралния колеж от Флорида за Доналд Тръмп.

Успоредно на неяснотата, двамата кандидати продължиха да подклаждат верността на симпатизантите си - Байдън с официално изявление пред симпатизантите си, в което ги призова да вярват в приближаваща победа и Тръмп, през “Туитър” и официални пратеници в лицето на сина му Ерик и личния му адвокат Руди Джулиани, които бяха спешени към Пенсилвания да окуражават поддръжниците на президента, които по негов пример оспорват резултатите, дори и преди обявяването им.

Докато трае неяснотата

Сблъсъци избухнаха в големите градове

Властите в много щати извикаха армията 

Неяснотата около избора на президент на САЩ и провокативните изказвания на президента Доналд Тръмп вечерта след изборите, когато се самообяви за победител и отказа да признае допълнителното преброяване на законно подадените по пощата бюлетини от над 100 млн. американските граждани, очаквано бе прието като призив от привържениците му да се намесят открито в процеса. Очаквано спонтанни демонстрации избухнаха в метрополиси като Портланд, Финикс, Детройт, Вашингтон и Ню Йорк, където привърженици на президента влязоха в конфликти с демонстранти от движението Black Lives Matter и други ляво-либерални организации. На много места - включително Портланд, щатските власти разположиха националната гвардия (армията), за да възпрат потенциалните сблъсъци. На места като столицата на щата Аризона, град Финикс, симпатизанти на Тръмп блокираха избирателните секции, където се води преброяването, въоръжени с видими лични огнестрелни оръжия. Най-сериозните сблъсъци досега са докладвани в Портланд, щата Орегон, където губенаторът е разпоредил разполагането на националната гвардия на щата, за да отдели привържениците на Тръмп от тези на Байдън.

Най-четени