Иззеха документи на Областното пътно управление в Плевен
Проверки до седмица в цялата страна
Екип от следователи извърши претърсвания и иззе документи от канцелариите в сградата на Областното пътно управление в Плевен, чието ръководство бе отстранено заради катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна.
Прибрани са всички преписки, фактури, сигнали, поръчки, запитвания и отговори от последните 5 години, свързани с ремонтите на пътния участък между селата Радомирци и Телиш. По обед пътят бе затворено временно за следствен експеримент за симулиране на сблъсъка, като за целта бяха докарани камион “Мерцедес” със същото ремарке от катастрофата и автомобил с размерите и теглото на този, в който във фаталния 31 март е пътувало детето.
След като пътят между селата Радомирци и Телиш набързо бе обявен за участък с висока концентрация на Пътно-транспортни произшествия, на 3 пъти за ден бяха монтирани знаци за ограничения на скоростта до 60 км/ч и до 70 км/ч.
Както писа “Труд news”, по разпореждане на и. ф. главния прокурор Борислав Сарафов досъдебното производство бе поето от специалистите по тежки катастрофи в Националната следствена служба (НСлС). Огледите на разследващите започнаха след панически действия на Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ). В четвъртък там бе заведена бригада, която “накичи” на няколко пъти района с противоречиви знаци за ограничения на скоростта. Отначало всички табели бяха за движение до 60 км/ч, а по-късно бяха сменени до 70 км/ч. Третият път някои от 60 км/ч бяха върнати и излезе, че в едната посока автомобилите и камионите трябва да намалят скоростта с 10 км/ч повече, отколкото идващите насреща. При това положение щеше да е любопитно как полицаите от КАТ ще снимат с камера колите нарушители в двете посоки, като за едните нарушението ще над 60 км/ч, а за другите - над 70 км/ч.
Регионалният министър Иван Иванов издаде заповед на АПИ да обследва в рамките на една седмица всички участъци в страната маркирани със знак за концентрация на пътно-транспортни произшествия - триъгълник с червена и жълта рамка и черна точка в средата. Той е имал подобно нареждане и отпреди седмици, но срокът е бил 31 юли, а сега е съкратен драстично.
В парламента днес премиерът Росен Желязков обяви, че паралелно с проверките на АПИ на пътя Луковит-Плевен е назначил и проверка от Държавна агенция “Безопасност на движението по пътищата”.
“Този случай има изначални проблеми, свързани с пътната инфраструктура. Агенцията за пътна безопасност ще изготви доклад, от който ще се види дали още при проектирането и изпълнението на този път, говоря десетилетия назад, няма сбъркани радиуси”, каза Желязков и се опита да увери депутатите, че ако има отговорни лица, които не са си свършили работата или за бездействали по обезопасяването на участъка със знаци, контрол на скоростта и т. н., най-малкото ще бъдат уволнени.