Стефан Командарев: Новият ми филм е за достойнството на пенсионерите

Стефан Командарев: Новият ми филм е за достойнството на пенсионерите

„Уроците на Блага“ в борба за „Кристален глобус“

Лентата е в основния конкурс на кинофестивала в Карлови Вари

Както вече бе огласено новият филм на режисьора Стефан Командарев „Уроците на Блага“ е селектиран в основния конкурс на 57-ия кинофестивал в чешкия спа курорт Карлови Вари (30 юни – 8 юли 2023). Той ще бъде в конкуренция с още 10 заглавия от Норвегия, Канада, Ливан, САЩ, Испания, Италия, Грузия, Иран, Чехия, Германия, които ще се състезават за Голямата награда „Кристален глобус“.Това е повод за колегиален разговор с режисьора в пауза от ангажиментите му като  председател на журито на ХХ Международен фестивал на червенокръстки и здравни филми във Варна.

- „Уроците на Блага“ затваря своеобразна трилогия, която започна с „Посоки“ (2017, за всекидневието на таксиметровите шофьори); после „В кръг“ (2019,  за денонощията на полицаите); а сега в новия филм на екрана са т. нар. „ало измамници“ и една от техните жертви – пенсионираната учителка Блага. Новото заглавие подсказва очаквания за етични и нравствени послания, защото Блага не само дава частни уроци, за да допълва скромната си пенсия, но попада в лапите на безпощадни телефонни измамници. А когато губи спестяванията за надгробен паметник на покойния си съпруг, е изправена пред неочаквани за нея сурови уроци по оцеляване в хищна среда. 
- Работното заглавие „Ало“ се промени при работата по филма, защото новото заглавие внася определена двойнственост отвъд сюжета към послания за достойнството на човека и опазването на неговите морални принципи. Блага дава частни уроци, но и получава други неподозирани, дори безпощадни изненади от живота. А те са особено тежки, дори драматични тъкмо за най-уязвимата социална група на пенсионерите – хора, които са отдали целия си живот в труд и усилия, а сега се оказват най-голямата и беззащитна жертва от т.нар. 34-годишен преход. Много от тях са лишени дори от нормална храна, отопление, медицински грижи, да не говорим за нормален културен живот, развлечения, ваканции и т.н. Така че, филмът е предимно за пенсионерите, за техния нерадостен живот, а телефонните измамници са само сюжетния повод да разкажем за забравените възрастни хора днес.

- Уви, в голямата си част пенсионерите са хора, излъгани от живота, измамени от времето и то тъкмо в късна възраст, когато е трудно да се приспособяват и справят сами. 
- За мен ключовата дума в сюжета на филма е достойнството на пенсионерите, тя концентрира в остър фокус болезнената съдба на огромна част от пенсионерите през дългите години на прехода. 

- Тъкмо с такова изпитание се сблъсква Блага във вашия съвместен сценарий със Симеон Венциславов, с когото направихте и предните два филма. 
- Да, Блага цял живот е била вярна на своите морални принципи, но новата брутална реалност я сблъсква с непознати обстоятелства, които водят до тежък ценностен срив, до беззащитна невъзможност да бъде вярна на себе си. А това е изключително изпитание за всеки порядъчен човек, когато в напреднала възраст се изправя пред обезсмисляне на нормалните житейски стойности.

Кадри от филма с Ели Скорчева. Снимки: Светослав Стоянов

- Това са фундаменталните опори в човешкото битие и затова вярвам, че не само възрастната публика, а всички зрители на филма ще разберат правилно и ще приемат безрезервно неговата ясна и четлива идея. Разказът недвусмислено слага пръст в раната и оголва истината, която толкова години се опитваме да осмислим, променим и преодолеем. А централен носител на тази силна художествена идея е Блага в изпълнение на прекрасната актриса Ели Скорчева, която след 30 години пълно отсъствие от сцената и екрана се появява с блестящо актьорско присъствие и дава пълнокръвен живот на героинята си. Тя като че ли е родена за тази роля и само е чакала твоята покана. Във филма е безупречна и изключително убедителна. Ти я вадиш от забвението, за да направи своеобразен „втори дебют“ и забележителна роля! Интересно е как прие поканата?
- Беше по време на пандемията Ковид 19, обмислях коя актриса да поканя за пробни снимки. И тъкмо тогава колегата - режисьор Александър Косев, който още от „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ (2008) ми помага в кастинга, предложи да потърсим Ели Скорчева. Те двамата се срещат случайно в квартална градинка, когато разхождат кучетата си. Той я пита дали би се върнала в киното, а тя отговаря, че само ако сценарият й хареса. И веднага след като прочете сценария отговори, че това е нейния филм и е готова да участва!

- Попита ли я защо толкова дълго е била извън киното и театъра?
- Тя би трябвало да отговори, но ми каза, че още в началото на прехода е била силно огорчена и отблъсната от евтината комерсиална вълна на сцената и екрана, и това е била основната причина да се отчужди от професията. А изглежда това е съхранило качествата й на актриса и докато снимахме беше в отлична форма! С две думи – актриса, която има още много какво да даде на киното и театъра! 

- Тя очевидно е била и допълнително мотивирана от образа на Блага, тъй като носи в себе си черти от нейния характер!
- А тя твърди обратното, че е различна от героинята си и на финалния купон след приключване на снимките каза: „Слава Богу, вече не съм Блага“. 

- Очевидно при талантливите актьори процесът на превъплътяване в образа тече сложно и нееднозначно. А в това е красивата магия на актьорската професия. Убеден съм, че зрителите има какво да научат от „Уроците на Блага“! Ще се радвам да бъдем заедно удовлетворени след прожекцията в Карлови Вари, както беше преди 6 години в Кан след премиерата на „Посоки“. На добър час на филма!

Най-четени