Структурно-фискален план забави Бюджет 2025

Автор: Труд news
Теменужка Петкова заяви, че бюджетът не се бави умишлено.

Изготвят го до дни, успокои финансовият министър Теменужка Петкова

ППДБ с обвинения в умишлен саботаж за еврото

Без риск за еврото

Още няколко дни са нужни, за да се финализира процеса по Бюджет 2025 г. Това обясни финансовият министър Теменужка Петкова по повод отложеното със седмица от правителството представяне на основния паричен закон в държавата. От Министерския съвет обявиха, че ще внесат проектобюджета за 2025 г. с една седмица по-късно от обещаното, вместо в петък, се отложи за 21 февруари.

“Това, което в момента правим и имаме необходимост от още няколко дни, е свързано с ангажимента на България да изготви Структурно - фискален план, който трябва да предаде в ЕК”, обясни в кулоарите на парламента министърът на финансите Теменужка Петкова. Този план трябвало да се предаде в ЕК и е за периода 2025-2028 г. “Няма никакъв риск за еврозоната”, коментира Петкова. Според нея се водят консултации с ЕК, така че да се изпратят този план и Законът за бюджета заедно.

Преди това от ППДБ обвиниха управляващите в умишлено забавяне. “Правителството саботира собствения си план за влизане в еврозоната. В понеделник България трябва да представи напредъка си за еврозоната, а бюджетът умишлено се бави”, заяви икономистът на “Да, България” Мартин Димитров и призова за изслушване на финансовия министър Теменужка Петкова по въпроса. В декларация от парламентарната трибуна “Възраждане” обявиха, че “България е изправена пред опит за измама от страна на управляващите с данните за инфлацията и дефицита”.

Според други политици отлагането категорично няма да доведе до забавяне на влизането ни в еврозоната. Лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски заяви пред журналисти: “Явно няма достатъчно любов да стане точно на 14 февруари представянето на бюджета. Не се обичат достатъчно и не са се разбрали”, така видя той отлагането на разглеждането на план-сметката. На подобно мнение бе и вицепрезидентът Илияна Йотова: “Не е фатално да се забави една седмица бюджетът. Още повече, че действително трябва да бъде представена т. нар. средносрочна финансова прогноза за 4 години”, заяви тя. “Не знам защо до този момент докладът не е извършен, но съм склонна да вярвам на правителството за причината. По-важно е да се види какво ще пише в тази план-сметка”, добави Йотова и изрази своето убеждение, че правителството е направило всичко възможно да убеди европейските ни партньори, че забавяне само от две седмици едва ли ще повлияе на сроковете за подаването на искането на конвергентен доклад.

От Мюнхен, където е на конференция по сигурността, президентът Румен Радев коментира: “Очаквам бюджетът да бъде представен възможно най- скоро и да имаме един реалистичен бюджет... В момента предстоят изключително важни решения за бъдещето на Европа, за бъдещето на България в това число”, каза още президентът и призова за “системни усилия от страна на народните представители, за да се работи успешно по въпросите с бюджета и доверието към институциите”.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов: Вървим строго към еврозоната, искаме конвергентен доклад

Бойко Борисов отново подчерта, че еврозоната е стратегическа цел.

Вървим строго по плана си за влизане в еврозоната, заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

По повод критиките от ДБ, че има риск в това отношение за страната заради забавянето на бюджета с една седмица, той посочи: “След една седмица, като имаме бюджет, ще искаме конвергентен доклад. Те четири години саботираха еврозоната. В понеделник г-жа Петкова е в Брюксел. Стратегическата цел еврозона изисква, това предайте на колегите от ДБ, много предварителна работа. Това не е както те си го мислят, отиват в някой мол и се разбират. Месеци наред нямаше бюджет, сега за няколко дена, за да се подготви нашата партньорска организация - ЕК и страните членки на еврозоната, се изисква огромна работа”.

Относно законодателното предложение, внесено от ППДБ, за 15% съкращения в администрацията, Борисов каза, че е чудесна идея и може да се започне с “родата” на вносителите. “Те назначиха цялата си рода - жени, братовчеди, цели семейства си назначаваха те”, допълни той.

Според него Мая Манолова отдавна не е приемлив кандидат за поста омбудсман, а на въпрос дали би се кандидатирал за президент, той посочи, че ако е искал, е щял да стане, но никога не е гледал към тази сграда.