Анализатори: Путин постигна дипломатическа победа
Кремъл похвали новата власт във Вашингтон заради стремежа є към мир
Имаме “добра възможност да спрем тази ужасна, много кървава война” - това написа днес президентът Доналд Тръмп в социалната си мрежа “Трут сошъл”, часове след телефонния му разговор с руския му колега Владимир Путин, предаде Би Би Си.
Той бе още една стъпка в усилията на американския лидер за прекратяване на конфликта в Украйна. Разговорът продължил почти час и половина. Тръмп го описа като “дълъг и много плодотворен” и обяви, че с Путин са се съгласили “нашите екипи да започнат незабавно преговори”. Освен това двамата лидери си отправили взаимна покана за посещения. Тръмп съобщи и че му предстои среща с Путин, той не посочи кога ще се състои тя, но пък каза, че ще се проведе в Саудитска Арабия.
След разговора с Путин Тръмп говори по телефона и с украинския президент Володимир Зеленски. А по-късно пред журналисти в Белия дом сподели, че не смята за възможно Украйна да се върне в границите си от преди 2014 г. (преди отделянето на Кримския полуостров). Тръмп освен това каза, че е съгласен с огласената в сряда позиция на военния си министър Пийт Хегсет, че е нереалистично Украйна да се присъедини към НАТО.
Тези две позиции съвпадат с част от поставените от Русия миналото лято условия за започване на преговори - завзетите от Москва украински територии (около 1/5 от цялата страна) да останат под руски контрол и Украйна да не става член на НАТО. Това накара европейски съюзници на САЩ да възприемат разговора между Тръмп и Путин като “предателство”, пише “Блумбърг” и добавя, че държави от ЕС се опасяват, че САЩ ще направят много отстъпки пред Русия.
Освен това диалогът между американския и руския президент на практика изключи Европа и Киев от усилията за решаване на кризата в Украйна. Веднага след новината за разговора Тръмп-Путин външните министри на Германия, Франция, Полша, Италия, Испания и Великобритания излязоха със съвместно изявление, в което подчертаха: “Украйна и Европа трябва да бъдат част от всякакви преговори”. А шефката на европейската дипломация Кая Калас отделно посочи, че “Европа трябва да играе централна роля във всички преговори”.
ЕС е започнал да се страхува, че Тръмп ще изиска Европа да плати за възстановяването на Украйна и да разположи мироопазващи сили, които да наблюдават спазването на мирното споразумение, написа пък в. “Файненшъл таймс”, позовавайки се на свои източници.
Путин вече постигна дипломатическа победа, просто с провеждането на този телефонен разговор - шанса да преговаря директно със САЩ за Украйна, вероятно през главите на Киев и Европа, както и възможността да се постави на върха на международната политика, пише в коментар на Би Би Си.
А Кремъл днес похвали новата власт във Вашингтон. “Предишното американско правителство беше на мнение, че трябва да се направи всичко, за да продължи войната. Сегашното правителство, както разбираме, е на мнение, че трябва да се направи всичко, за да се спре войната и да възтържествува мирът. Позицията на сегашното правителство ни допада много повече и сме отворени за диалог”, каза пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Той отбеляза, че има политическа воля за прекратяване на войната в Украйна, както от страна на Русия, така и от страна на САЩ. А на въпрос дали европейските страни ще бъдат представлявани в мирните преговори, Песков отговори, че все още е рано да се обсъжда точният формат на дискусиите.
Телефонният разговор между Путин и Тръмп показа, че надеждите на Запада за победа над Русия никога няма да бъдат осъществени, заяви днес зам.-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев.
“В нашия малък, противоречив, но много взаимозависим свят няма и не може да има главна държава и висш владетел на планетата. Този урок трябва да бъде научен от арогантните американски елити и т. нар. дълбока държава. Невъзможно е да ни поставят на колене и колкото по-скоро опонентите ни разберат това, толкова по-добре”, категоричен бе Медведев.