Тръмп ще наложи 25% мита върху вноса на стомана и алуминий

Снимка: Twitter

Алуминият, търгуван на Лондонската борса за метали, поскъпна с 0,5 % до 2633 долара за тон

Доналд Тръмп заяви, че в понеделник ще наложи 25-процентни мита върху целия внос на стомана и алуминий, разширявайки търговските си конфликти до сектора на металите в нов прилив на протекционизъм от страна на Вашингтон, съобщава Financial Times. Президентът на САЩ направи изявлението по време на брифинг с репортери, докато летеше от имението си Мар-а-Лаго във Флорида, за да присъства на Супербоул в Ню Орлиънс в неделя вечерта. В допълнение към мерките за стоманените и алуминиевите продукти Тръмп заяви, че по-късно през седмицата ще представи нови реципрочни мита, насочени към вноса от широк кръг държави, които налагат налози върху американския износ. Обещаните мита върху стоманата и алуминия идват в момент, когато Тръмп започна втория си мандат с агресивна търговска политика. Миналата седмица той беше на крачка от въвеждането на 25-процентни мита върху вноса от съседните на САЩ Канада и Мексико, но след това им предложи 30-дневна отсрочка. Но Тръмп продължи да налага 10-процентни мита върху китайския внос, което предизвика ответни мерки от страна на Пекин, влезли в сила в неделя. 

Новите налози върху стоманата и алуминия, предложени от Тръмп, могат отново да разтърсят световните финансови пазари, които през последните седмици бяха разклатени, тъй като президентът на САЩ заплаши търговските партньори на Америка с допълнителни мита.

Доларът поскъпна с 0,3% в понеделник спрямо кошница от валути, включваща евро, йена и паунд.  Алуминият, търгуван на Лондонската борса за метали, поскъпна с 0,5 % до 2633 долара за тон. 

Въпреки че митата върху вноса на метали по принцип се подкрепят от някои ключови профсъюзи в САЩ и от някои местни производители на стомана и алуминий, те рискуват да повишат производствените разходи на широк кръг американски производители. 

През 2023 г. САЩ са внесли стомана и желязо на стойност 82,1 млрд. долара и алуминий на стойност 27,4 млрд. долара, а са изнесли стомана и желязо на стойност 43,3 млрд. долара и алуминий на стойност 14,3 млрд. долара. 

Този ход идва в момент, когато Тръмп обеща да блокира поглъщането на US Steel от страна на Nippon Steel след решението на Джо Байдън да направи същото. Но Тръмп заяви, че ще работи за разрешаване на голяма инвестиция, макар и не мажоритарен дял, в базирания в Пенсилвания производител от страна на японския му конкурент, и настоя, че митата ще помогнат. 

Акциите на Nippon Steel се понижиха с 1,6% в Токио до средата на сутринта в понеделник, но следобед отчасти се възстановиха и се понижиха с 0,4% за деня. 

Ако Тръмп осъществи плана си за налагане на мита върху металите и широк набор от допълнителни налози, те ще подновят опасенията, че икономическата му политика може да предизвика ново повишаване на инфлацията в икономиката на САЩ и извън нея. Тръмп не каза как точно възнамерява да приложи реципрочните мита, които обеща да обяви през следващите дни. 

„Много просто, ако те ни таксуват, ние ще ги таксуваме“, каза той. 

Миналата седмица, след среща с японския министър-председател Шигеру Ишиба, Тръмп заплаши да наложи мита на азиатската държава, ако двустранният търговски дефицит със САЩ не бъде премахнат. Акциите на корейските стоманопроизводители Hyundai Steel и Posco Holdings спаднаха съответно с 2% и 0,8%, като се представиха по-слабо от бенчмарковия индекс Kospi. 

В понеделник Министерството на промишлеността, търговията и енергетиката на Сеул проведе извънредна среща с ръководителите на стоманодобивната промишленост и заяви: „Използваме цялата си мрежа, за да разберем подробности, и съвместно ще реагираме активно, за да сведем до минимум въздействието върху нашите компании.“ Министър-председателят на Австралия Антъни Албанезе заяви, че компаниите от неговата страна „имат значителни инвестиции в (американската) стоманодобивна промишленост, създаващи хиляди работни места както в САЩ, така и в Австралия“.