Процесът е в ход с финансовата помощ на ЕС
Шефката на ЕК призна, че изгода от „Готовност 2030“ ще има Германия, а голям шанс - Италия
“Украйна трябва да стане стоманено бодливо свинче” - това е визията за бъдещето на изстрадалата страна на председателката на Европейската комисия Урсула Фон Дер Лайен. В дълго интервю за италианския всекидневник “Кориере дела сера” чиновничка №1 на Европа заяви буквално следното: “Украйна беше значително демилитаризирана държава, която в средата на 90-те години на миналия век се отказа от ядрени оръжия срещу гаранции за нейната сигурност, дадени є също и от Москва. Днес виждаме резултата - Русия нахлу. Ето защо Украйна трябва да бъде превърната в стоманено бодливо свинче, напълно несмилаемо за всякакъв вид нашественици.” В коментар на интервюто влиятелният вестник подчерта, че крайната цел на Фон дер Лайен е страната да бъде “нещо като европейски Тайван” и нарече подхода на “премиерката” на Европа към Киев “стратегия на таралежа”.
По същество шефката на ЕК лансира отново старата идея за обособяването на Украйна като страна, която е защитена, свръхвъоръжена и следователно трудно завладяема. За “Кориере дела сера” не е оригинална и метафората за “трънлива крепост”, която често се използва от международните коментатори за описание на отбранителната система на Израел и преди всичко на Тайван. Но интересното е, че в действителност не става дума за пожелана от Фон Дер Лайен метаморфоза в бъдеще време, а за процес, който вече е в ход преди всичко с финансовата помощ на ЕС и с нейната благословия. Това ли е перспективата, която може да позволи на Украйна да защити своята независимост? - пита всекидневникът и вместо отговор посочва, че всъщност превръщането на страната в “стоманено бодливо свинче” вече е започнало. Преди всичко чрез усвоеното за рекордно кратко време масово производство с европейски пари на модерни бойни дронове и на ракети с голям обсег, както и чрез прилагането на разработения от правителството в Киев свръх технологичен модел на отбрана. Който, както учи опитът на Израел и Тайван, може да бъде достатъчно ефикасен дори с използването на по-малко войници, а изтощеният и намалял личен състав на украинската армия е нейният най-наболял проблем.
Но що се отнася до “стоманеното бодливо свинче”, според “Кориере дела сера” съществува от голям, по-голям проблем и той е, че в краткосрочен план без приноса на САЩ идеята е трудно осъществима. “Поне досега - подчертава всекидневникът - Доналд Тръмп беше ясен: Съединените щати няма да участват в играта и защитата на Украйна трябва да зависи единствено от европейските държави”. А могат ли те да я осигурят? Различни изследователски центрове, като “Атлантическия съвет” във Вашингтон и “Брюгел” в Брюксел, твърдят, че мисията е възможна, стига обаче Европа да налее сериозни капитали в украинската военна индустрия, която се развива бързо и все още има голям потенциал. При такава перспектива съвсем уместен е въпросът дали пък голяма част от стотиците милиарди от плана за превъоръжаване на Европа няма да отидат в Киев? Но работата може да стане най-вече ако украинската армия получи веднага подкрепления от европейски бойци - опция, за която настояват френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Кийр Стармър. В близко бъдеще обаче ще е необходимо и “покритие” от Съединените щати чрез противовъздушните батареи “Patriot”, жизненоважна е и тяхната разузнавателна информация, която позволява на украинците да наблюдават всеки наземен ход на руснаците. Ето защо сега целта на Европа е да изтръгне поне някоя и друга отстъпка не толкова от Путин, а от Тръмп - заключава “Корере дела сера” в коментара си за “стратегията на таралежа” на Фон дер Лайен.
Иначе в интервюто си председателката на ЕК се спира подробно и на споменатия план за превъоръжаване на Европа “Готовност 2030”, който според нея има за цел да укрепи европейската сигурност и да създаде нови инструменти за поддържане на мира. Фон дер Лайен уверява, че този всеобхватен документ за инвестиции, договорен от 27-те страни от Съюза, ще бъде от полза не само за Германия, но и за италианската икономика и тази на нейните съседи, тъй като щял да създаде много работни места. Що се отнася до шансовете на Русия за победа в Украйна, то Фон дер Лайен ги смята за нулеви. “Целта на Путин беше да завладее Киев за три дни и Украйна за три седмици и той се провали - обяснява общоевропейската началничка познатата є вече теза и продължава: - Три години по-късно Украйна е страна кандидат за членство в ЕС и е по-обединена от всякога. Целта на Путин беше да отслаби НАТО, но днес Алиансът има два допълнителни члена - Финландия и Швеция. Съпротивата на Украйна и непоколебимата международна подкрепа доказват, че агресорът няма да надделее”. Накрая шефката на ЕС се спира и на зациклилите отношения на Европа със САЩ, като изтъква, че те са “наш партньор и съюзник от 75 години и съм убедена, че тези отношения ще продължат да се развиват, тъй като въпреки някои различия, общите ценности и интереси остават”.