Ценовият бойкот успя заради пенсионерите

Снимки: Пламен Стоименов
Пенсионерите се оказаха най-активни в националния бойкот срещу високите цени на храните и днес точно в най-обичайните си за пазаруване часове преди обед не влязоха в търговските вериги.

Регулаторите да вземат ефективни, а не фиктивни мерки, настояват протестиращи срещу високите сметки за храна

Активен контрол срещу спекулата

Гневни купувачи пред “Труд news”: Българинът плаща най-много, но живее най-зле!

Националният бойкот на чуждестранните търговски вериги остави големите магазини в страната с малко клиенти, а най-активните поддръжници на своеобразния протест срещу високите цени бяха пенсионерите, установи проверка на кореспондентите на “Труд news” в страната.

“Българинът плаща най-много, но живее най-зле. Тук месото е скъпо, но некачествено, ядем най-лошата стока от целия ЕС. Вижте вкуса на колбасите в Германия и сравнете с нашите, да не говорим за Гърция или Франция”, казва Костадин Димитров (71 г.) от квартал “Изток” в София. Той и съпругата му пазаруват най-често от близките супермаркети, но заедно с приятели и съседи са решили да бъдат солидарни с призива за бойкот и да не влизат между щандовете, дори и при обявените промоции.

“И с намаленията пак е скъпо”, коментира възрастен клиент във Варна, който посочва, че промоциите често са подвеждащи: “В една верига сиренето е с 30% намаление, а в друга на същия ден без намаление е същата цена”.

В Благоевград клиентите споделят, че се ограничават до най-основните храни. “Варим картофи, боб, ориз, зеле, а месо купуваме веднъж месечно - най-често фенери и крилца, когато цената падне под 3 лева”, разказва пенсионерката Емилия Александрова.

“Протестираме, защото вече не знаем как да оцеляваме”, обяснява бойкота срещу високите цени Христо Калинов от Видин. Мъжът признава, че той и съпругата му са почти изцяло на издръжката на двамата си сина, които работят в Италия от години: “Децата ни пращат пари за лекарствата, за тока, защото дори и с увеличението на пенсиите трябва да избираме дали да сме на топло или нахранени”.

Млади хора в Бургас категорично подкрепиха бойкота срещу цените в супермаркетите: “Възмутена съм, че в нашите магазини плащаме повече, отколкото в Западна Европа. Хубав шоколад тук е от 8 до 12 лева, а в Германия 2 - 3,50 евро. Крушите там са 1,69 евро, а тук - 5 лева. Защо?”.

Въпреки бойкота, във Велико Търново магазините останаха пълни. “Не мога да не купя плодове и зеленчуци на половин цена”, признава възрастен мъж. В Шумен някои клиенти твърдяха, че не са знаели за бойкота, а други дойдоха “просто да проверят дали другите пазаруват”.

“С бойкот и без бойкот - държавата трябва да се намеси. Регулаторите да вземат ефективни, а не фиктивни мерки срещу високите цени”, гневят се пенсионери, които използваха протеста срещу търговските вериги, за да си напазаруват плодове и зеленчуци от кооперативния пазар в града. Там търговци предвидливо бяха намалили с малко цените на цитруси, домати и краставици.

Само преди ден и от Асоциацията на индустриалния капитал в България и Националната асоциация на млекопреработвателите настояха за държавна намеса. “Надценките при млечните продукти надвишават 100%. Това е спекулация”, категорични са от бранша и също обявиха, че цените у нас са парадоксално по-високи от тези в Австрия и Германия, въпреки значително по-ниския стандарт на живот у нас.

Организациите призоваха за засилени проверки по цялата верига на доставки. “Трябва прозрачност в ценообразуването - само така потребителите ще знаят дали са жертва на спекулации”, заявяват експертите. Според тях, законодателството позволява елиминиране на нелоялни практики, но изисква по-активен контрол от държавата.

Припомняме, че бойкотът тръгна от Хърватия в края на януари и премина през Балканите, като такива протести имаше вече в Гърция, Румъния, Словения, Северна Македония, Черна гора и Босна и Херцеговина.