МиГ-31 може да е стар, но продължава да се модернизира: Съветската аерокосмическа индустрия е имала своя справедлив дял от успехи и провали. Някои проекти изглеждаха обещаващи, но в крайна сметка се оказаха провали в дългосрочен план. За съжаление на Запада, МиГ-31 не беше един от тези провали. Създаден за първи път през 1975 г., МиГ-31 е може би най-модерният и страховит изтребител, създаден от Съветския съюз, и 50 години по-късно все още е сила, с която трябва да се съобразяват, пише 19FortyFive.
Съветският съюз има ясна мисия за МиГ-31. Той е бил проектиран да прехваща крилати ракети и самолетите за тяхното изстрелване, като достига до ракетния полигон за възможно най-кратко време след напускане на зоната за маневриране. Освен това е трябвало да открива и унищожава нисколетящи крилати ракети, безпилотни летателни апарати и хеликоптери, да ескортира стратегически бомбардировачи и да осигурява стратегическа противовъздушна отбрана в райони, непокрити от наземни системи за противовъздушна отбрана.
Разработката на МиГ-31 започва в началото на 70-те години, като първият му полет е на 16 септември 1975 г. Конструкторското бюро на Микоян проектира самолета, за да отстрани недостатъците на МиГ-25, по-специално липсата на маневреност при скорост на прехващане и трудностите при полет на малка височина.
МиГ-31 включва няколко подобрения, включително по-дълъг фюзелаж за втори член на екипажа, оператор на радар и по-сложна авионика. Планерът е изграден и от по-здрави метали, за да може самолетът да достига свръхзвукови скорости на по-малки височини.
Едно от най-значителните подобрения е радарната система на МиГ-31. Самолетът е оборудван с радара Zaslon S-800 - първият в света радар с фазирана решетка, интегриран в изтребител. Той може да проследява няколко цели едновременно и да поразява нисколетящи крилати ракети и бомбардировачи. Тази радарна система даде на МиГ-31 значително предимство при откриването и прехващането на заплахи с голям обсег.
Подобно на МиГ-25, МиГ-31 е известен с невероятната си скорост. Той може да достигне скорост до Мах 2,83, като при определени условия може да се достигне максимална скорост от Мах 3,2.
Що се отнася до въоръжението, МиГ-31 разполага с четири ракети Р-33 с далечен обсег, 23-милиметрово оръдие ГШ-6-23 и различни други ракети в зависимост от изискванията на мисията. Скоростта, височината и модерното въоръжение на самолета го превръщат в страховит прехващач, способен да неутрализира широк спектър от въздушни заплахи.
След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. МиГ-31 продължава да служи в руските военновъздушни сили. Въпреки икономическите предизвикателства, с които се сблъсква Русия през 90-те години, МиГ-31 остава важен компонент от противовъздушната отбрана на страната.
През годините самолетът претърпява няколко модернизации, включително варианта МиГ-31БМ, който разполага с подобрена авионика, радарни системи и оръжия.
Преди 2022 г. МиГ-31 никога не е виждал бойни действия, като е използван само за патрулиране на съветското/руското въздушно пространство. След инвазията в Украйна през 2022 г. МиГ-31 най-накрая получава шанс да се отличи. МиГ-31 бързо се превръща в проклятието на украинските военновъздушни сили.
Със своите системи за далечен обсег на действие изтребителят може да атакува украински самолети от разстояние над 100 мили, като Украйна на практика няма как да го спре. Появата на „Пейтриът“ и други западни системи за противовъздушна отбрана даде на Украйна малко пространство за дишане. Въпреки това МиГ-31 все още представлява значителна заплаха, дори и при наличието на западни изтребители.
Част от тази програма за модернизация е интегрирането на хиперзвуковата ракета „Кинжал“, която значително повишава ударните възможности на МиГ-31. Ракетата „Кинжал“ може да развива скорост до Мах 10 и има обсег на действие от над 2000 км, което я прави страховито оръжие срещу наземни и морски цели.
Въпреки възрастта си, МиГ-31 все още представлява огромна заплаха за съвременните военновъздушни сили. Високите му скорости и усъвършенстваните радарни системи му позволяват да открива и прихваща цели на големи разстояния.
Способността му да носи ракети „Кинжал“ му позволява да нанася удари на далечни разстояния по ценни цели, които са изключително трудни за прехващане.
МиГ-31 е може би един от най-опасните, ако не и най-опасният изтребител, който понастоящем е на въоръжение в Русия.
Айзък Зайц, колумнист по въпросите на отбраната в 19FortyFive, е завършил програмата „Стратегическо разузнаване и национална сигурност“ в Patrick Henry College.