Едно нещо, на което може да се разчита при анализа на руския флот, е успехът на подводните му сили през десетилетията. Кремъл и адмиралите в морския сектор винаги са превръщали подводниците в основна опора на ядрената триада. Те са давали акъл на САЩ и техните съюзници, когато става въпрос за противодействие на бързите и безшумни подводници, особено когато става въпрос за защита на онези мощни подводници „бум“, които могат да изстрелват ядрени ракети, пише 19fortyfive.
Клас Sierra II е една от групите лодки, върху които трябва да се хвърли повече светлина, за да се определят предимствата им пред противниковите подводници от САЩ и НАТО.
Подводниците Sierra I и Sierra II имат титанови корпуси. Руските военноморски сили обичат своите лодки с титанов корпус.
Титанът има по-добра издръжливост при по-ниско тегло. Това помага за подобряване на скоростта и маневреността в морските дълбини.
Сиера II са известни и със своята незабележимост и смъртоносна тишина. Освен това имат по-добра защита срещу торпеда и възможност да се гмуркат по-дълбоко.
Въпреки това титановите корпуси не се изработват лесно. Те са скъпи и създават сложни производствени процеси. Клас Сиера II има само един ядрен реактор - концепция, изпълнена при проектирането на по-ранните бързоходни атакуващи подводници от клас „Чарли”.
През 1990 г. е построен Нижни Новгород от клас Sierra II. През 1993 г. е последван от „Псков“. Това не е добро време за руските субконструктори.
Студената война приключи и Съветският съюз се разпадна. Парите и ресурсите бяха оскъдни, а бъдещето на военноморския флот беше под въпрос. Въпреки това руснаците не се отказаха, тъй като знаеха, че се нуждаят от бързи и скрити лодки, за да гарантират, че армията може да оцелее със сила.
Класът Sierra II категорично поставя думата „атака“ в класа на подводниците за бързи атаки. Те разполагат с голямо разнообразие от оръжия, които биха могли да повредят или унищожат вражеското корабоплаване.
Клас Sierra II може да „изстрелва противокорабни ракети P-100 Oniks, противокорабни ракети тип 96R Vodopad и RPK-6 Vodopad, както и мощните торпеда тип 40“, според BulgarianMilitary.com.
Подводниците от клас Sierra II са ловци-убийци. Те пазят родината от нападения на близко разположени кораби. Могат да издирват вражески подводници, особено бумерангите от САЩ. Противокорабните ракети са мощни и могат да се движат незабелязано за дълъг период от време при използване на ядрена енергия. Лодките от клас Sierra II са бързи и могат да достигнат скорост от 36 възела при потапяне.
Руснаците можеха да построят повече кораби от клас Sierra II, но изработката им беше толкова трудна, че военноморският флот преосмисли решението си.
Руските военноморски сили пазят в тайна кораба от клас Sierra II. Владимир Путин не се хвали с катерите. Държавните медии рядко разкриват военноморски учения; когато го правят, съобщенията често са неясни. Едно от тях се състоеше в торпедни учения, в които се впуснаха „Нижни Новгород“ и „Псков“ през 2019 г.
Очаква се Русия да модернизира катерите от клас Sierra II през това десетилетие. Те ще могат да служат през 2030-те години.
Нижни Новгород“ и „Псков“ могат да бъдат пренасочени към Атлантическия океан или Черно море.
Русия обаче има проекти за Арктика и клас „Сиера II“ ще играе голяма роля в стратегията и операциите в студените води на този регион.
Корпусите от титан дават на подводниците много предимства въпреки трудностите при производството и скъпия процес. Титановите подводници са дълбоководни и тихи. Техните крилати ракети и торпеда със сигурност могат да унищожат вражеските кораби, ако някога възникне конфликт с Русия. Те рядко, ако изобщо някога, излизат на повърхността по начин, който предизвиква медийно отразяване.
Sierra II -клас са предизвикателство за проследяване и ще бъде интересно да се види колко дълго ще останат в Арктика или дали ще могат да плават в Черно море, за да помогнат във войната срещу Украйна.
Д-р Брент Истууд е автор на книгата: „ Не обръщай гръб на света: консервативна външна политика“ и „Хора, машини и данни: Бъдещи тенденции във военните действия“ и други книги.