200 млн. лв. запор за активи на Иво Прокопиев (ОБЗОР)

200 млн. лв. запор за активи на Иво Прокопиев (ОБЗОР)

Над 150 млн лв. са от продажбата на “Каолин”

Пробвал да закрие 4 свои офшорки в Кипър заради теч на информация от проверката

Наложен е запор за 199 051 065,19 лв.на имущества на Иво Прокопиев. Сумата включва дялове и акции от капитала на 40 дружества, пряко и непряко контролирани от Прокопиев, банкови сметки и 32% от луксозна къща с двор в Созопол. Това съобщи Пламен Георгиев, председател на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ).

Мотивираното искане на КОНПИ за допускане на обезпечителни мерки по бъдещ иск е внесено в Бургаския окръжен съд, на чиято територия е недвижимият имот. С определение от 21 ноември е наложен поисканият запор на близо 200 млн лв. на Прокопиев и свързаните с него лица, сред които е и съпругата му Галя.

150 736 000 лв. от общата сума на запора са средства, получени от Прокопиев през 2012 г. от продажбата на “Каолин”. По закон проверяваният преиод е от 10 години. Но за да изясни произхода на парите се наложило комисията се е върнала до 1999-2000 г. и е установила множество нарушения при приватизацията на дружеството. Заключението е, че сумата от продажбата преди 5 години е придобита по незаконен начин. За дружеството, оценено на 7,5 млн. лв., били платени 10% в брой, а станалите – с компенсаторки и реално държавата получила около 1,5 млн лв.

Четирима юристи и седем икономисти са работили по проверката от януари т.г. Тогава КОНПИ е била уведомена от прокуратурата, че срещу Прокопиев е повдигнато обвинение заедно с бившите министри Симеон Дянков и Трайчо Трайков за продажбата на държавни дялове на електроразпределителното дружество EVN.

След проверка на банковите извлечения на Прокопиев било установено несъответствие от 14 млн. лв. между разходите и приходите му като физическо лице.

Решението за образуване на производство срещу Прокопиев е било прието с 4 гласа “за” и едно особено мнение на Лиляна Терзиева – комисарката, назначена навремето в КОНПИ от президента Плевнелиев.

От Комисията смятат, че още в началото е изтекла информация към Прокопиев, защото той предприел действия по закриване на 4 свои търговски дружества в Кипър.

“Нямам дружества в Кипър и не съм предприемал действия по закриването им” – така Прокопиев отговори на въпрос на “Труд”. Неговата позиция, че станал жертва на посегателство срещу свободното слово, въпреки че от комисията обясниха, че само едно от запорираните дружества има 13,5% от дяловете в издателската фирма “Иконмедиа” и на практика тя не е засегната запора.

“Имаше натиск над комисията чрез медийни публикации. В редица интервюта проверяваното лице опита да наложи множество манипулативни твърдения”, посочи Пламен Георгиев.

Прокопиев и още 11 души, засегнати от запора, са обжалвали определението на Бургаския окръжен съд. По процедура до 3 месеца той може да докаже пред КОНПИ, че имуществата са придобити законно. Но ако не успее, Комисията ще внесе иск в съда за “гражданска конфискация” на активите му.

Най-четени