Напрежение във вилна зона край Враца заради кучешки приют, в който се отглеждат над 300 четириноги. Живеещите в района се оплакват от непрестанен лай и лоша миризма. Недоволството предизвика протест и проверка от няколко институции, включително и на социалните, тъй като има оплаквания за деца, нападнати от животните.
Жителите на село Лиляче са около 150. Местните казват, че допреди година живеели спокойно, но ситуацията станала нетърпима, след като в новозакупен терен били настанени стотици кучета. Хората не са против животните, а против отглеждането им в непосредствена близост до къщите.
„Ние вече не издържаме. От лай, вече и от миризма, досега нямаше миризма, щото беше по-студено, но вече и миризмата много ни пречи. Искаме и Община Враца и институциите да поемат отговорност за това нещо, да ѝ намерят място, където да може да си гледа кучетата, да й помагат по някакъв начин“, заяви пред камерата на bTV Георги Георгиев.
„Долу има малки деца, това е невъзможно с тия 350 кучета да стоят тука, това е населено място, ние живеем тука, има млади семейства, които са си купили къщи и са тука заради чистия въздух и тишината. Е каква тишина, влезте вътре и вижте как ги мъчи тия кучета“, коментира Христина Иванова.
Преди дни живеещите в непосредствена близост до приюта излязоха на протест пред Общината във Враца. „До моята мрежа има приют за кучета с 300 кучета, които нямат условия, няма течаща вода, канализация, собственичката е агресивна към нас. Преди около 10 дни майка ми ѝ е направила забележка, защото кучето ѝ е излязло от мрежата и е подгонило едното ми дете“, обясни Нина Йосифова.
Собственичката на приюта
Пламенка Калинкина се грижи, спасява и приютява бездомни кучета от години.
„В момента се опитваме да намерим решение. Аз не нарушавам закона, искам категорично да се знае. Това е зона извън регулация, която не е подходяща за живеене. Така че аз съм избрала място за кучетата на Враца, защото това са кучетата на Враца, с мои лични средства съм изградила приюта“, обясни Пламенка Калинкина, собственик на приюта.
Отрича да се е държала агресивно. Но и разказва как е била заплашвана заради кучетата и публикува клип онлайн: „Има законови начини, ако някой не е доволен от нещо, да си подава жалби в съответните институции, не е начинът 20 човека да излязат с тояги да се разправят със сама жена“.
Кметът на селото Росен Петков защити жителите на вилната зона. Наталия Железарска идва от Община Божурище в защита на собственичката на приюта. Подписала е и петиция в нейна защита. „Държавата и общината трябва да се погрижат за тези кучета. Трябва да се контролират домашните животни, тези, които изхвърлят животни“, каза Наталия Железарска.
Проверките на институциите на мястото са установили, че условията за кучетата в приюта са добри. Но той трябва да е на друго място. Община Враца има изграден кучешки приют, но той все още не функционира, а и капацитетът му е твърде малък. В съседство с него обаче има свободен терен, който е далеч от жилищни сгради и може да се предостави на собственичката на спорния приют, ако тя пожелае.
„В случая това е нейният частен имот, в който ние не можем да влезем да я изкараме насила, но се надяваме да помисли, така че да направим обстоятелствата и за вас по-приятни тук. Докога да търпим, една година и нещо вече, имаме такава папка с документи, които сме пуснали до всички институции, нямаме до ден днешен отговор. Да не забравяме и човешката страна, животните са животни, всички ние носим отговорност за тях, всеки от нас има вина за това, че има изхвърлени кученца, изоставени, и аз се радвам, че има поне един човек, който от сърце се грижи за тях“, обясни Вероника Ценова, заместник-кмет на Община Враца.
И пак с условие, че не са против животните, местните са категорични, че отново ще излязат на протест, ако не се постигне приемливо решение и за хората.