Даниел Митов: Все още няма шанс за премахване на визите за САЩ

Автор: Труд
Даниел Митов: Все още няма шанс за премахване на визите за САЩ

Депутатът Борис Станимиров попита от парламентарната трибуна по време на парламентарния контрол министърът на външните работи Даниел Митов какво е положението с визовия режим на САЩ за българските граждани. Дипломат номер 1 му обясни подробно какво е положението по въпроса и какви са извършените нотификации към момента.

Той напомни, че ЕК е предложила периодично провеждане на тристранни срещи с държавите от Съюза, за които има визи за САЩ. Първата тристранна среща се състоя юли месец, уточни Митов. Станимиров препоръча на Даниел Митов да поставя въпроса за визите пред всеки един американски дипломат, с който се среща.

По думите на депутата, чрез визите българите се представят за второ качество хора. Външният министър съобщи, че наистина темата е изключително обширна и увери всички, че тя се поставя винаги и при всяка възможност от българска страна. "Ще продължаваме да настояваме визите да бъдат премахнати", категорично заяви Митов.

Наблюдава се увеличение на миграционния натиск от началото на 2015 година, в сравнение със същия период на 2014 година. Това каза министърът на външните работи Даниел Митов по време на парламентарен контрол.

През януари тази година броят на установените лица - незаконни миграция, на българо-турската зелена граница възлиза на 317 души при 106 души за същия период на миналата година, посочи Митов. Той заяви, че настоящата ситуация, макар трудна, не е съпоставима със ситуацията от 2013 година, когато няколко вълни от емигранти преминаващи през българо-турската граница предизвикаха твърде усложнена ситуация, която е невиждана в най-новата история на България“, посочи Митов.

„Може да се очаква, че през месец март ще продължи да се покачва броят на лицата, които ще предприемат действия за незаконно влизане на територията на България“, обясни министърът. По думите му заради изграждането на инженерно-техническите съоръжения по границите се констатира пренасочване на потока и нарастване на опитите за нелегално преминаване на границите през гранично-пропусквателните пунктове на българо-турската граница.

„Спирам се на този участък от границата, защото там натискът е несравнимо по-голям отколкото в участъците на границата ни с Гърция, Македония, Сърбия и Румъния. Най-значителен е броят на незаконните емигранти, придвижващи се към България от зоните на военни конфликти най-вече от Сирия, но също и от Ирак и Афганистан“, поясни външният министър. „Тежката ситуация най-вече в Сирия и Ирак от действията на „Ислямска държава” пораждат опасения за продължителна нестабилност в региона, а от там и за запазване на емиграционния натиск към ЕС.

„България е една от държавите с най-сериозен миграционен натиск в момента. А е доста надолу в класацията по солидарното разпределение на средствата, които са насочени в това да се финансира убежището на емигрантите“, каза министър Даниел Митов.

Подписаната на 14.06.1999 година в Скопие спогодба между правителството на България и правителството на Македония за откриването на два нови международни пътни гранично-контролни пропускателни пункта между двете страни, свързващи общините Симитли-Пехчево и Струмяни-Берово е в сила и към настоящия момент. Спогодбата има безсрочен характер и в Министерството на външните работи не съществуват данни да са предприемани действия в страните по нея за прекратяване. Това каза министърът на външните работи Даниел Митов по време на парламентарен контрол в Народното събрание в отговор на въпрос относно откриване на нови гранично-пропускателни пунктове между Република България и Република Македония.

„Относно разкриването на новия пункт по направлението Струмяни-Берово, становището на Министерството на външните работи е, че следва да се отчетат изискванията, произтичащи от нашето бъдещо присъединяване към шенгенското пространство“, обясни Митов. Той посочи, че би било целесъобразно на следващото заседание на Междуведомствения съвет по въпросите на граничния контрол към Министерски съвет, да се разгледат конкретните идеи за изграждането на това ГКПП, включително и за съвместно ГКПП с Македония.

„Темата за ГКПП „Клепало” е обсъждана многократно през изминалите години. Имаме готовност да продължим, както работата по изграждането им, така и в насока реализирането на трансграничните проекти. Подходящата пътна инфраструктура е само една от предпоставките за разкриване на едно ГКПП“, каза още Даниел Митов.

Най-четени