Кражба на 1,3 млн. лева обрече Лом на водни мъки

Кражба на 1,3 млн. лева обрече Лом на водни мъки

Кацнал на брега на Дунав, пристанищният град Лом всеки месец е спохождан от призраците на суша и жажда. "Достатъчно вода тук има само за рибите, не и за хората. Чешмите спират често и скоро може съвсем да пресъхнат!", безпокоят се жителите на крайречните квартали.

Старият водопровод на Лом отдавна е грохнал, прояден от времето и аварии. Държавата отдавна е дала 1,3 млн. лева за нов, но средствата са потънали безследно във фирма, някога близка до властта, а после изпразнена и харизана на беден циганин. Осем години след кражбата на парите Лом живее в страх на ръба на водна криза. Но виновни няма.

Кражбата на парите за водоснабдяване на Лом става насред София през есента на 2008 г. Тогава Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) одобрява предложението за спешен авариен ремонт на водопровода, който снабдява Лом и четири села в района.

Проектът е подготвен от ВиК дружеството в Монтана след лавина от аварии, финансови загуби и купища жалби на граждани заради преживените неволи.

Старият водопровод на Лом, строен в разцвета на социализма, издъхва още преди началото на новия век. Трасето тръгва от село Арчар и е с дължина 6 км. Още при изграждането му през 1970 г. обаче са били допуснати доста грешки.

"Тръбите са нестандартни - направени са от огънати стоманени листове, заварени по дължина. Това е абсолютно недопустимо за тръбопроводи под налягане!", коментират експерти. Разядени от влагата и под напора на мощните помпи железните тръби се пукат като сламки и оставят кварталите на града и селата на сухо.

Рукналите в земята потоци пък раздвижват свлачища, прекъсват пътища и застрашават къщите в близките села.

Според проекта на ВиК трасето трябва да бъде изградено отново с чугунени тръби, съединени със специални връзки, осигуряващи гъвкавост и проводимост дори при движение на земните пластове.

Стойността на строително-монтажните работи, разделени на четири етапа, е 7 288 830 лева. На обявената обществена поръчка през есента на 2008 г. за изпълнител на първите два лота на водопровода е избрана фирмата "Би Ес 80" ЕООД.

Дружеството е неизвестно на специалистите, но пък е добре познато на високопоставените държавни служители. "Би Ес 80" е собственост на Стефка Томова и Петър Петров - дъщеря и зет на Тома Томов - депутат от "Коалиция за България", част от управляващата по онова време тройна коалиция.

Макар че няма богат опит във ВиК строителството, фирмата печели поръчка след поръчка в МРРБ. В светкавични за родната бюрокрация темпове министерството сключва с фирмата договори 210 и 213 и дори отпуска авансово на депутатските роднини 1 314 504,41 лв. За да не е съвсем подарен авансът, "Би ЕС 80" представя за сумата гаранции от Токуда банк АД.
Въпреки прибраните предварително пари и извадените светкавично от община Лом разрешителни за строеж проектът край Дунав така и не тръгва. Местната управа и ВиК специалистите цяла година търсят фирмата и министерството и настояват изграждането на водопровода да започне, но никой от дружеството не се отзовава.

В края на 2009 г. Разбрали, че проектът е провален, от МРРБ изпращат писмо до Токуда банк с искане да им бъдат върнати дадени авансово за водопровода пари, но ги полива студен душ.

От банката отговорят, че не са поемали никакви ангажименти към фирмата "Би Ес 80" и представените гаранции за 1,3 млн. лева са фалшиви. Така плановете за изграждането на нов водопровод на Лом рухват още преди да е направена първата копка. В общината в Лом и в МРРБ избухва скандал. От министерството уведомяват прокуратурата за изчезването на 1,3 млн. лева, за фалшивите гаранции и неизпълнените договори и по случая през 2010 г. се образуват две преписки, а в Главна дирекция "Криминална полиция" започва разследване на аферата.

Към разкритите далавери на близката до бившата власт фирма тръгват и данъчни проверки. Служители на НАП установяват, че от 2004 до 2010 г. дружеството е "забравило" да внесе в държавната хазна 6,5 млн. лева данъци.

Депутатските роднини обаче предприемат бързи маневри за замитане на следите и спасяване на задигнатите пари. Дни преди бирниците да връчат на зетя на Томов Петър Петров акта за данъчните нарушения бизнесменът продава фирмата на безработния циганин Благой Иванов от Лом.

Ромът, известен повече с прякора Шишо, няма нищо освен ризата на гърба си. Живее сврян в една стая на роднини и изкарва хляба си, като пълни чували с въглища. "Дадоха ми 1000 лева, за да купя някаква фирма. Нищо не знам за милиони и водопроводи!", признава Шишо.

През ноември 2012 г. в Окръжният съд на Монтана обвини бившия собственик на "БИ ЕС 80" Петър Петров за продажбата на фирмата му. Според магистратите чрез сделката с безимотния ром Петров се е опитал да избегне плащането на данъчни задължения в особено големи размери. За престъплението законът предвижда от 3 до 8 години и конфискация на имуществото.

Съдът обаче обяви на два пъти - в началото на 2014 г. и в края на същата година, Петров за невинен. Прокуратурата протестира решението и чака думата на Върховния апелативен съд. А в Лом чакат парите за водопровода си, но от тях няма и следа.

Образуваното през 2011 г. досъдебно производство срещу "Би Ес 80" за фалшивите банкови гаранции и задигнатите 1,3 млн. лева четири години по-късно още не е приключило. "Работи се по измама в особено големи размери, представляваща особено тежък случай. Делото се води срещу неизвестен извършител и разследването продължава!", съобщиха от Софийска градска прокуратурата.

От МРРБ обаче не отговориха на въпрос на "Труд", кой е разрешил авансово изплащане на пари по проект, след като практиката е да се плаща за свършена работа.

Пред завършване засега единствено е делото за несъстоятелност на фирмата "Би Ес 80", заведено в Окръжния съд в Монтана. Съдия Николина Еленкова и синдикът Дафинка Станева са установили, че дълговете на близкото някога до властта дружество са огромни - то има да връща не само парите, откраднати от Лом.

"Би Ес 80" има 8,7 млн. лева задължения към държавата и още над 380 000 лева към частни лица. Но никой няма да получи парите си, защото фирмата е източена до дъно още преди да бъде продадена на безработния Шишо. Няма сгради, коли, нито пари по сметките.

"Открити са само 10 000 лева, които бяха преведени на НАП за дължимите данъци!", заяви съдия Еленкова. До месец съдът в Монтана ще заличи "Би Ес 80" от търговските регистри и случаят ще бъде приключен завинаги. И в Лом вече ще трябва да чакат чудо, за да да получат нов водопровод.

А докато разследванията и делата се точат с години, авариите по изгнилите тръби край Дунав се увеличават всеки месец. През 2010 г. по трасето са станали 62 повреди, през 2011 г. техният брой е 136, през 2012 г. - 146, а през 2013 г. авариите са 163. Екипите на ВиК денем и нощем извършват ремонти, за да не оставят града без вода.

"Ситуацията с водата на Лом е на път да излезе от контрол. Има опасност с настъпването на летния сезон и увеличаване на ползването на чешмите авариите да се увеличат още повече! Може да се стигне и до въвеждане на воден режим!", предупреждават хидроспециалистите.

"В инвестиционната програма на МРРБ през 2015 г. ще бъдат предвидени мерки за решаване на проблема!", заявиха преди дни от министерството. В Лом и района обаче не вярват на думи в бъдеще време.

"Наслушали сме се на обещания. Някои прибират парите, а ние пием студена вода!", казват в крайдунавския град. За Лом обаче и студената вода вече е лукс.

Най-четени