Чиновнически гаф оставя онкоболни без лекарства

Чиновнически гаф оставя онкоболни без лекарства

Онкоболни с изключително агресивния рак на кожата - меланома, ще излязат на протест пред Министерството на здравеопазването (МЗ) заради проблем с животоспасяващото им лекарство. „Всяко забавяне на терапията буквално ги води към смъртта, тъй като без лечение пациентите с тази диагноза издъхва за пет-шест месеца“, заяви вчера пред „Труд“ Пенка Георгиева, председател на пациентските организации „Заедно за теб“.

Става дума за медикамента вемурафениб, който е срещу меланома и то с метастази в костите. Сред българите, които в момента се нуждаят от него са 28-годишна жена от Добрич, майка на малко дете, 74-годишен мъж от Монтана, 41-годишна жена от Пловдив, също майка. Годишно спасителният медикамент се изписва на над 50 българи.

От февруари 2014 до февруари 2015-а г. НЗОК покрива лекарството. Но на 16 февруари т.г. в позитивния списък влиза друг медикамент, който касата трябва да започне да покрива от януари 2016 г. Само че новият препарат получава по-ниска цена и се поставя в една група с вемурафениб. Съответно НЗОК трябва да започне да плаща по-малко и за вемурафениб. „И то независимо че другото лекарство ще се покрива чак от догодина“, коментираха от фирмата производител на вемурафениб. Компанията обаче не е съгласна с наложената по-ниска цена от Националния съвет по цени и реимбурсиране и изпраща писмо с аргументите си до членовете му. „Освен това двата медикамента не може да са в една и съща група, тъй ако са със съвсем различни молекули (т.е. не съдържат едно и също активно вещество). Затова настояваме те да се поставят в две отделни групи“, казаха още от фирмата производител.

„В момента заседаваме и търсим решение на проблема. Знаем за него, имаме писма и от пациенти, и от лекари“, заяви пред „Труд“ проф. Николай Данчев, председател на съвета по цени и реимбурсиране.

Пациентите се надяват бързо да се стигне до изход, тъй като нормативните неразбории няма да спрат метастазиралия рак. „Болните са потресени от случващото се, защото за тях има лечение, НЗОК може да го плаща, но това не се случва“, каза още Пенка Георгиева. От здравната каса коментираха, че няма проблем да покриват медикамента и имат средства за него, стига съветът по цени да разреши казуса.

На протеста в средата на идната седмица пред МЗ ще пристигнат и болни, чиито лекарства липсват у нас заради паралелния износ (става дума за медикаменти, предназначени и доставени на българския пазар, но изнесени и препродадени на много по-висока цена в Западна Европа). Заради него в момента има сериозен недостиг на аналоговите инсулини, на медикаменти срещу хепатит и различни тумори.

Развръзка

Късно следобед в сряда МЗ разпространи съобщение, че съветът е взел решение за разделяне на двата продукта в отделни групи, които се реферират самостоятелно. "Това ще доведе до корекция в цената на лекарствения продукт вемурафениб и ще даде възможност на лечебните заведения да го осигуряват на нуждаещите се", посочва ведомството. Решението щяло да бъде публикувано на интернет страницата на съвета на 2 април т. г. А НЗОК уверила, че ще го реимбурсира по коригираната цена.

Най-четени