Новите пречиствателни станции, които се изграждат по морето, не са съобразени с реалния брой на туристите и едва ли ще могат да пречистват добре отпадните води. За това алармираха еколози вчера, а екоминистърката Ивелина Василева не отрече.
Проблемът е, че капацитетът на съоръженията е проектиран според официалните данни за леглата, които се подават от местните общини. Върху този брой хотелиерите плащат на общината курортната такса. В действителност обаче броят на почиващите на някои места е в пъти повече.
Най-зле е положението по крайбрежието около Несебър, където в момента се модернизира пречиствателната станция за 8 селища, сред които и мегакурорта Слънчев бряг.
Капацитетът на съоръжението е за пречистване на отпадните води от 220 хил. души дневно. Официалният брой на регистрираните в община Несебър нощувки за миналата година е над 6 милиона, като само в района на Слънчев бряг е имало 633 хил. туристи. Действителният им брой е поне няколко пъти повече, признават и от туристическия бранш.
„Данните, въз основата на които се изготвят техническите проекти, се базират на информацията, предоставена от местните власти. При самото проектиране се залагат и резервни мощности“, обясни пред БТВ вчера министърът на околната среда и водите Ивелина Василева.
От фирмата изпълнител на обекта в Равда - „Buildholding”, обаче обясниха, че резервите всъщност са капацитетът на станцията до 2040 година да се увеличи, така че да може да обработва водите от сегашното население, ако то нарасне с 25%.
Освен големия брой туристи пречиствателната станция ще трябва да обслужва и стотици ресторанти и барове. „Обикновено на морето през лятото човек хаби с около 30 литра повече вода - къпе се по два или три пъти на ден. Освен това има и доста ресторанти, които също вдигат консумацията на вода за измиване на съдовете“, обясни инж. Димитър Каразлатев от фирмата за пречистване на отпадни води „Короза Карат“.