Румънци със сака от фолио обират по моловете в София

Румънци със сака от фолио обират по моловете в София

Тъпчат тайни джобове с техника, дрехи и парфюми

Румънци, облечени със сака с хастар от алуминиево фолио, крадат в моловете в София, научи “Труд”. Първите случаи за тази година са засечени по Великден, но търговците очакват бум на такива обири през цялото лято, когато магазините са пълни с чужди туристи.

Ударните групи са предимно от по двама-трима мъже, но някои гастролират и като семейни двойки в компанията на дами, разказаха продавачи и охранители. По външност с нищо не се отличават от западняци. Те са бели, руси, или изрусени, имат чисти маркови дрехи, говорят на английски или френски. Общото е, че носят костюми, спортни сака или якета, в които са пришити тайни джобове с размерите на лаптоп. Хастарът е от обикновено домакинско фолио, което създава екран и не задейства алармите на изхода на магазина. Каквато и да е стока, върху която има от най-масовите протектори срещу кражба, може да бъде скрита в тайника на сакото и обирджията да си замине по живо по здраво. Липсата ще бъде открита чак при следваща ревизия. Тогава ще бъдат прегледани и записите от охранителните камери в магазина, на които да се види как “клиентът” пълни с плячка връхната дреха, с която е облечен, или носи преметната небрежно през ръка.

Румънците задигат главно черна техника – смартфони, таблети и лаптопи, но със сигурност в бездънните им джобове изчезват и скъпи дрехи, и козметика. Те са част от цяла група крадци, които обикалят различни европейски столици, като основната работа на жените е да бъркат по джобове и чанти за мъжки портфейли и дамски портмонета.

Пет вида престъпници на “шопинг”

“Във всеки най-обикновен магазин се краде, в моловете това е умножено по броя на обектите”, обясняват криминалистите. Те, служителите по охраната, както и повечето от търговците вече имат ясна класация на апашите, които шетат из 9-те мола на София. Очертават се пет категории, разделени по начина и мястото им на действие.

Първата група са джебчиите, наричани още

“опашкарите”

за това, че прихващат и проследяват жертвата си, включително и по няколко етажа, преди да я оберат. Когато засекат разсеяна блондинка или господин, които влизат от магазин на магазин, вадят банкноти и плащат в брой, след тях тръгва “опашка”. Това е групичка от съгледвачи, която дебне удобен момент. Най-често джебчийските кражби стават в кафенетата или в обособените зони за бързо хранене в моловете, т.нар. фуудкорт. Там дамските и мъжките чанти и чантички, както и връхните дрехи се оставят по облегалките на столовете. По Коледа и по Великден такива обири стават епидемия и тогава ченгетата разбират, че за празниците от Европа са си дошли “нашите момичета” от Костинброд и Златица. В такива дни за един час има по 10-15 задигнати портфейла, казват полицаите. Ловките пръсти измъкват от тях само банкнотите, а портомонето с документите и банковите карти изхвърлят в кошчетата, или пъхат в джобовете на дрехите по закачалките.

Втората категория престъпници обират стока, затова им казват

“магазинерите”

Задигат всичко, което успеят да докопат, след като заблудят продавачките. Не ги смущават камерите, алармите и маркировките на стоките. Масово дрехи и козметика се краде от тийнейджърки, като бумът е бил около абитуриентските балове. Връстниците им момчета, сред които има и наркомани, задигат техника, спортни стоки, алкохол и храна от супермаркетите. Към бижутата и скъпите часовници посягат професионални крадци. Понякога могат да наблюдават със седмици продавачите на ювелирни изделия, за да видят дали се разсейват. “Магазинерите” следят зорко и местата, в които са касите или чекмеджетата с пари, където продавачките оставят личните си телефони, връхните дрехи и чантите си.

Друга категория от крадци следи местата с автомобилите, затова са наречени

“паркингарите”

Тяхната цел е или да задигнат авточасти от по-скъпи коли, или всичко, което се вижда, че е оставено на седалките – чанти, фотоапарати, лаптопи, или пакети със стока, купена от други магазини. Обикновено чупят стъкла, или отварят вратите с щанги, но има и специалисти, които неутрализарат алармите и отключват колата. Тези крадци отлично знаят местата на паркингите, които не се покриват от камерите, или носят шапки с козирки, под които крият лицата си.

Други два вида престъпници в моловете са

“банкерите” и “лизингарите”.

Едните пазаруват с откраднати или подправени банкови карти. Към тази категория са онези, които се опитват да залагат скимиращи устройства на банкоматите. “Лизингарите” вършат измами, вземайки стоки на изплащане с чужди лични карти. Нова тенденция при тях е да подмамват пенсионери или други лековерни клиенти да подписват документите им за лизинг. На случайно срещнати хора казват, че са си забравили личните карти и молят за услуга. Обясняват им, че всичките им бланки са попълнени и вече им е отпуснат кредит, но трябва за последно да се запишат номерата на личната карта и да се сложи подпис. “Вие нищо няма да дължите, на мен ще ми удържат вноските от заплатата”, уточнява “лизингарят”. Вече има много изгорели от тази схема, предупреждават ченгетата.

ПРОДАВАЧКИТЕ: Няма спасение от крадлите!
Махат протекторите с клещи или ги режат с ножици от блузите
В случай на аларма охранителите в мола имат право да проверяват клиентите.
Протекторите са за многократна употреба и след дълго използване спират да работят.

На изхода на всеки от магазините има детектор, но той мълчи, ако протекторът върху стоката e обвит с домакинско фолио.

Няма спасение от крадлите, категорични са продавачките от моловете. Крадат се дрехи, парфюми, кремове, бельо, чарапогашници. Намират начини да ги изнасят независимо от рамките на входовете и датчиците, закачени здраво за тях.
„Намираме понякога по джобовете по 7-8 от пластмасовите топчета, които свиркат при изнасяне от магазина - разказва момиче на касата на фирма за дамска мода. - Влизат в пробните и зад завесата ги свалят със специални инструменти или ги режат с ножици, виждали сме блузи с дупки, които са забравили на излизане. Друг път ги изнасят с големи дамски чанти с фолио вместо в хастар, няма как да се пребърква всяка жена. Ние разпознаваме съмнителните физиономии, но те бягат бързо, като ги забележим, а ние не успяваме да извикаме охранител, нямаме паникбутон.”
„ В нашата фирма има паникбутон, но охранителите не бързат - добавя нейна колежка. - Ако им плащат повече, ще се стараят, обаче те получават мизерни заплати. Все пак реагират, когато писне рамката. Но някой път се правят, че не я чуват. Нищо чудно да вземат по някой лев от апашите. На мен веднъж ми задигнаха чантата. Беше на стол зад касата, аз се обърнах с гръб към нея, за да обслужа клиентка, и като се обърнах, вече бях обрана. Напаст! На камерите изобщо не я забелязаха.”

„ И самите продавачки крадат - коментира охранител, макар че момчетата с униформите и момичетата зад касите обичайно са в приятелски отношения. - Те работят много за малко пари. Поне два пъти повече трябва да са на брой, за да обслужват по-добре клиентите в магазина и да внимават за крадци. Обикновено са на смяна по една, нямат време да изпушат по една цигара. Вземат си по нещо от стоките, без да го плащат, и се оправдават с апашите, с нас и с датчиците, които се използват многократно и понякога не издават сигнал.”

ОХРАНИТЕЛИТЕ: Разпознаваме ги от пръв поглед!
“Момчетата, които имат опит от 1 до 2 години в моловете, вече могат да разпознават по лице или по поведение джебчиите и крадците на стока от магазините.” Това каза пред “Труд” Христо Йорданов, инспектор в дирекция “Физическа охрана” на СОТ 161 - най-голямата охранителна фирма у нас. Той обясни, че гардовете в търговските центрове имат право да проверяват багажите на съмнителни хора или техните документи, както и да задържат апаши и да ги предават на полицията. В случай на сигнал от паникбутон реагират не само охранителите в самия мол, но и най-близките автопатрули на фирмата, които могат да бъдат насочени към паркинга или да блокират някой от изходите.

“Патрул само на един етаж може да навърти 10-15 км на смяна. За целия ден може да не се задейства нито една аларма, а може да сигнализират и три едновременно. Тогава включваме допълнителни сили “, добавя Павел Харалампиев, който контролира постовете на СОТ 161 в един от столичните молове.

Най-четени