Най-голямата емисия варанти в историята на българския капиталов пазар започна да се търгува в понеделник. Става въпрос за процедура по увеличение на капитала до 6,8 млрд. лв. на компанията на инвеститора от Хонконг Стивън Ло "Кепитъл консепт лимитед" (бивше "Уелкъм холдингс"), пише "Капитал".
Ло и дружеството му Bulgaria Development Holdings Limited (BDHL) стоят зад мегапроекта за градски туризъм "Света София" край софийското село Мусачево. Мениджър по емисията е инвестиционната компания Manе Capital. За да набере средства за грандиозния си проект, който се простира върху 1,3 млн. кв.м в района на Елин Пелин, инвеститорът започна процедура по увеличението на капитала с т. нар. варанти.
Това са инструменти, които дават право, но не и задължение на притежателите им да запишат акции на компанията при определена цена. Първоначалните намерения на Стивън Ло бяха в комплекса да се инвестират 1,5 млрд. евро, или 3 млрд. лв. За да е успешно записването, трябва да се наберат минимум 4,68 млрд. лв. (при 937.5 млн. варанта).
"Работим по тази емисия варанти повече от една година - първата стъпка по проспекта започна още през март 2014 г.", коментира Илиян Скарлатов от Manе Capital.
"Сега процедурата е открита официално и очакваме до три месеца да започнат и първите упражнявания на варантите, когато ще видите как реално парите за проекта започват да влизат в България", обясни Скарлатов.
Емитирани са 1,375 млрд. варанта с емисионна цена 0.001 лв. Ако те се продадат, в касата на дружеството ще постъпят 1,375 млн. лв. Притежателят на всеки варант обаче ще може да запише една нова акция от капитала срещу 5 лв. в рамките на следващите 6 години. Теоретично това означава, че ако се упражнят и платят всички права по варантите, "Кепитъл консепт лимитед" може да набере 6,875 млрд. лв. В условията е записано, че минималният брой на варантите, които трябва да бъдат записани и платени, за да е успешна емисията, е 937,5 млн.
Компанията, която инвеститорът от Хонконг закупи, за да упражни процедурата, е регистрираната в България "Уелкъм холдингс", която на 8 юни е преименувана на "Кепитъл консепт лимитед". Целият процес трябва да премине през няколко фази.
При първата първоначалните акционери ще запишат полагащите им се варанти - до средата на май това означаваше, че 95% от тях трябваше да отидат при Ло, а останалите 5% при Иван Тодоров Иванов. На 20 май обаче в търговията с акции на борсата настъпи активизиране и бяха изтъргувани 40 хил. книжа (при 50 хил. общ капитал).
Сделките бяха на цени между 4,9 и 8 лв., като е твърде вероятно да става директно прехвърляне на книжа към нови инвеститори, които да финансират проекта впоследствие. Влезлите в проекта инвеститори са компании с различни профили: някои чисто инвестиционни, други от хотелиерския сектор, коментира изпълнителният директор на BDHL Джоузи Лок. По думите й финансирането на проекта ще става и чрез фондове и други бизнес партньори, като вече се водят преговори и с голяма корпорация. Още преди година представители на бизнесмена Стивън Ло обявиха в София, че разговарят с инвеститори от Китай, Малайзия, Хонконг и Сингапур.