Проф. Пенка Переновска разкрива опасностите от полените и разцъфтелите цветя
Носещи се във въздуха полени, разцъфтелите в момента цветя, „разпрашени“ глухарчета или други растения в парка могат да причинят алергична реакция у децата. „А най-честите й прояви са алергичен ринит, риноконюнктивит и слънчева алергия», заяви пред „Труд“ проф. Д-р Пенка Переновска, дмн, началник на Клиниката по педиатрия в столичната университетска Александровска болница.
За какви признаци обаче да следят родителите, които ще им издадат, че малчуганът е „отключил“ нежеланата реакция в следствие на контакт с природата? „Основните симптоми са водниста секреция от носа, запушен нос, сърбеж в него и небцето, кихане“, отговори проф. Переновска. Много характерен в този случай е т.нар. алергичен салют, тъй като децата не спират да търкат нослето си. „Клиничната картина при тях често включва и зачервяване на конюнктивата на очите, особено в топлите месеци, което е придружено от силен сърбеж , сълзотечение и фотобоязън. Понякога се нарушава и общото състояние - детето е отпаднало, уморено, раздразнително“, изброи началникът на Клиниката по педиатрия в Александровската болница. И в момента тя и колегите й помагат на българчета с описаните оплаквания, както и с „алергичен салют“. Медиците се справят със състоянието им амбулаторно - т. е. изписват им антихистамини и малките се възстановяват у дома.
Проф. Переновска разказа, че в последните десетилетия честотата на астмата и другите алергични заболявания в детството значително се е увеличила. «Алергичният ринит не е животозастрашаващо заболяване, но е досадно за пациентите и влошава качеството им на живот. Броят на болните непрекъснато се повишава, особено в развитите страни. Проблемите, до които води ринитът, са почти същите като при средно тежка астма - до такава степен обструкцията (б. р. - запушване) и дразненето на горните дихателни пътища нарушават съня, вниманието, способността за запаметяване при децата“, изброи проф. Переновска. А алергичният ринит се определя като рисков фактор за астма.
«Бронхиалната астма е най-честото хронично заболяване в при децата, тъй като засяга 8-10% от тях. На нея се дължат най-много от посещенията на спешното детско отделение, хоспитализациите и пропуснати дни в училище. Така е и в нашата клиника - най-големият брой прегледани и настанени деца са с бронхиална астма“, посочи проф. Переновска.
Диагностицирането на заболяването при малките пациенти е трудно, като то е проблем за цялото семейство. А последиците върху малкия организъм са следните - 57% от болни мъници чувстват, че астмата ограничава спортната им активност, а 46 % - че ограничава съня им. „Ранното и подходящото противовъзпалително лечение е от съществено значение за подобряване на дълготрайния изход от астмата. В клиниката ни обучаваме децата с тази диагноза и родители им за правилно използване на подходящи за възрастта съвременни инхалаторни устройства“, посочи известната специалистка.
А ето и кои са рисковите фактори за появата на болестта: алергени, тютюнопушене (активно и пасивно), замърсяване на въздуха в закритите помещения, трафикът, нездравословен начин на живот. Важно значение имат и: фамилната обремененост, т. нар. хиперреактивност на бронхите, социално-икономическият статус, навиците в семейството, режимът на хранене, инфекциите.
Какви са предразполагащите фактори за отключване на астма точно при децата? Наследствената обремененост, атопията, мъжкият пол, свръхчуствителността на дихателнителните пътища, алергени в дома като прах, животински косми, хлебарки, мухал, цигарен дим, затлъстяване, замърсяване на въздуха, бронхо-пулмонална дисплазия, респираторни инфекции (бронхиолит).
Специалистът препоръчва
Какви медикаменти да вземем за почивката на морето
Заболяванията, които в момента разболяват българчетата, са спорадични остри дихателни заболявания, но най-вече проблеми с гастроинтестиналния тракт като повръщане, обезводняване и диария, придружени с висока температура. Затова помолихме проф. Пенка Переновска да даде съвети на родителите какви медикаменти е добре да вземат със себе си, когато семейството тръгне на почивка.
„Важно е да имат качествен детски противослънчев крем, антихистамин, капки за нос (най-добре - физиологичен серум) и евентуално лекарства, които биха прилагали при диария и повишена температура“, каза професорката. Добре е да носят също кремове или лосиони срещу обриви, ужилване от насекоми и изгаряне. Ако малчуганът има хронично заболяване - трябва да се осигурят мадикаментите, предписани от лекуващия специалист, както и за случаите на обостряне на страданието. Ако обаче детето се почувства зле - да бъде прегледано от педиатър.
„Важно е на морето облеклото му да е леко, удобно, памучно, да носи шапка и противослънчеви очила. Консумацията на сладолед даже е препоръчителна, както и приемът на достатъчно течности. Подрастващите с алергия да се въздържат от морски дарове. А плуването е прекрасен спорт за всяко българско дете“, завърши проф. Переновска.