Математическите специалности са по-желани от езиците в елитните гимназии в страната. Това показаха резултатите от първото класиране. Голям интерес има и към компютърните паралелки.
Другата тенденция е, че местата, обявени от училищата, са много повече от кандидатите и навсякъде се закриват непопълнени паралелки. Третият факт е, че тази година се влиза много по-лесно и с по-ниски оценки дори в елитни гимназии.
Ученик от Пловдивско постави абсолютен рекорд през тазгодишната кампания за прием след седми клас - той написал 43 желания, т.е. почти всички възможни профили и професии за училищата в областта. По този начин седмокласникът, чието име се пази в тайна, се застраховал, че няма да остане "капо". Балът му стигнал едва за желание №17 в описа.
Иначе в Пловдив най-високият бал тази година е за испански език в ЕГ "Иван Вазов", известна като Руската гимназия. Там първият приет е с бал 35,926 при максимално възможен 36,000. Топ 3 на елитните гимназии в Града под тепетата е: ЕГ "Иван Вазов", математическата "Акад. Кирил Попов" и ЕГ "Пловдив" (Английската).
Във Варна Математическата гимназия и тази година е най-желана. Във всички елитни училища минималният бал е по-нисък от миналогодишния.
В Русе Английската гимназия детронира по успех вечния си съперник Математическата. В Бургас най-желаните гимназии тази година са Математическата, Немската и Английската. Езиковата и Природоматиматическата гимназия са поравно желани във Видин.
В Благоевград Природоматематическата гимназия отчита най-висок бал - 35,8 точки, а на второ място е Езиковата. Успехът на седмокласниците обаче е паднал с цяла единица.
В Стара Загора няма да има паралелка "Китайски с английски" в СОУ "Максим Горки", тъй като са я пожелали само шест деца. Най-високият бал в областта е за специалността "Информатика с английски език" в Природоматематическата гимназия в Стара Загора. В Казанлък №1 е Природоматематическата гимназия, чиято сграда рухна преди дни.
Във Велико Търново паралелката с едновременно изучаване на английски и немски е с най-висок бал.
Най-нежеланите специалности
След първото класиране в страната станаха известни специалностите, за които няма кандидати и паралелките или ще бъдат закрити, или в тях се влиза с тройка.
Най-малък интерес във Варна е предизвикала специалността "Корабни машини и механизми", в която са приети само тройкаджии.
В Шумен няма кандитати за "Кетъринг", "Агроекология“, "Оперативно счетоводство", "Автомобилна мехатроника". В Сандански с най-нисък бал приемат в Земеделската професионална гимназия и специалността „Селски туризъм“.
„Върхът“ обаче е Гимназията по селско стопанство в Кюстендил, която при среден успех от матурите миналата година 3,10 сега е постигнала 2,79. В нея учат само ромски деца.
В Пловдивско почти никой не иска да учи „Компютърна графика“, "Електронна търговия", "Ел.обзавеждане на транспортна техника" и най-вече - „Фризьорство с немски език“ в професионалната гимназия „Ана Май“.