Bloomberg: Отбраната на Украйна ще струва на Европа 3,1 милиарда долара

Президентът на САЩ Доналд Тръмп започва да говори на лидерите на Европейския съюз какво трябва да направят, за да гарантират мира в Украйна. Неговите искания обаче ще принудят блока да действа на границата на своите финансови и ресурсни възможности, съобщава Bloomberg.

Според двама европейски служители ключовите съюзници на САЩ в Европа не са получили никакво уведомление за това и са шокирани от развитието на ситуацията.

В сряда Тръмп разговаря с Владимир Путин, като задейства колелото на мирните преговори, точно когато неговият министър на отбраната обясняваше на европейските си съюзници, че те ще трябва да поемат по-голямата част от тежестта за всяко споразумение. Bloomberg Economics изчислява, че защитата на Украйна и разширяването на собствените им армии може да струва на големите сили на континента допълнителни 3,1 трилиона долара през следващите 10 години.

Подобен ангажимент би разкрил пукнатини, които ЕС премълчава от години. Но при наличието на авторитарна петролна държава, заплашваща източните му граници, и при нарастващото осъзнаване, че не могат да разчитат на Белия дом, цената на бездействието може да бъде много по-висока. Някои лидери и много служители в областта на сигурността предупреждават, че ако европейците не успеят да създадат убедителна възпираща сила, Путин само ще засили опитите си да отслаби и в крайна сметка дори да разпадне както ЕС, така и алианса на НАТО.

Междувременно членовете на ЕС спорят дали трябва да ограничат поръчките до европейски доставчици - които няма да са готови да доставят някои от необходимите оръжия в продължение на години - вместо да работят с британците или да купуват от американците. Други посочват, че блокът трябва да инвестира в пътища, а не в артилерия.

Въпреки че администрацията на САЩ заяви, че иска трайно уреждане на конфликта, европейците се опасяват, че Тръмп може да сключи сделка с Путин, преди да имат възможност да повлияят правилно на мисленето му. За мнозина разговорът в сряда подчерта тези опасения.

Тръмп заяви, че се е съгласил да посети Русия и да посрещне Путин в САЩ и едва по-късно е разговарял с украинския президент Володимир Зеленски, за да го информира за разговора. 

Европейците обаче се притесняват, че никой от екипа на Тръмп няма реален опит в преговорите с руснаците.

За да се влошат нещата за европейците, повечето от ежедневните им комуникации с американската администрация са прекъснати, откакто Тръмп встъпи в длъжност за втори път миналия месец, според двама служители, което ги оставя зависими от официални телефонни разговори, уредени срещи и публични изявления.

Възстановяването на армията на Украйна може да струва около 175 млрд. долара за 10 години, в зависимост от състоянието на силите ѝ при постигане на споразумение и от това колко територия ще трябва да защитават. Мироопазващи сили с численост 40 000 души ще струват около 30 млрд. долара за същия период от време, въпреки че според Зеленски ще са необходими много повече военнослужещи.

По-голямата част от парите ще отидат за изграждане на армиите на членовете на ЕС и за изтласкване на общия бюджет за отбрана към около 3,5 % от БВП, в съответствие с последните дискусии в централата на НАТО в Брюксел. С допълнителното финансиране ще се финансират артилерийски запаси, противовъздушна отбрана и ракетни системи. То ще укрепи източните граници на ЕС, ще подготви военните сили на ЕС за бързо разгръщане и ще стимулира масовото разрастване на европейската отбранителна промишленост.

Ако преговорите с Путин се провалят, президентът на САЩ ще понесе удар по самочувствието си на човек, който сключва сделки. Европа ще бъде изправена пред възраждаща се руска армия, която ще заплашва източната ѝ граница.