САЩ ще поискат от Русия да приеме правото на Украйна да има собствена армия и отбранителна индустрия като част от мирното споразумение между Москва и Киев, пише Bloomberg, цитирайки свои източници, запознати с въпроса.
Според изданието, американският пратеник Стив Виткоф ще повдигне този въпрос, наред с други, пред руския президент Владимир Путин, на срещата им в Москва на 25 април.
Броят на военнослужещите не се посочва. Събеседниците на агенцията обаче отбелязаха, че става дума за адекватно оборудвана и окомплектована армия, както се изисква от Киев и неговите европейски съюзници.
Това означава, че Путин ще трябва да се откаже от целта си за „демилитаризиране“ на Украйна, която заяви в началото на инвазията през февруари 2022 г.
Въпросът беше обсъден през пролетта на 2022 г., по време на последните преки преговори между Киев и Москва в Истанбул. Тогава Русия поиска украинската армия да бъде намалена до 85 000 войници, 342 танка, а обсегът на ракетите й да бъде ограничен до 40 километра. Киев настояваше за 250 000 войници с 800 танка и ракети с обсег 280 километра.
В началото на тази година, след като САЩ отказаха да приемат или дори да поканят Украйна в НАТО, президентът Володимир Зеленски каза, че страната му ще има нужда от армия от милион и половина. Той подчерта, че само брой войски, равен на руския, ще бъде реална гаранция за сигурност.
САЩ също ще призоват Русия да върне контрола върху Запорожката атомна електроцентрала, която ще се управлява от САЩ, за да доставя енергия и на двете страни.
Допълнителните предложения на американците включват възстановяване на достъпа на Украйна до река Днепър и възстановяване на окупирани земи в района на Харков.