Екземата (известна още като дерматит) е общо наименование за категория състояния. Тази, за която вероятно се сещате, когато чуете термина, е известна като „атопична екзема“. Обикновено започва в ранна възраст и може да продължи в зряла възраст, или да се прояви за първи път в късна възраст.
Какво представлява?
Атопичната екзема е хронично състояние на кожата, което включва:
Кожата е суха, напукана, подута и може да изглежда зачервена в зависимост от тена на кожата. Има склонност да се обостря на цикли, като периодично се успокоява. Не е заразна. Заболяването е често срещано, засягащо около 10% от населението.
Възрастните пациенти представляват 20-30% от случаите. Трябва да се знае, че в хода на протичане на заболяването може да се наблюдава т.нар. атопичен марж. В ранна възраст пациентът има кожни прояви. В един момент това може да се израсте и премине, но да се развие сенна хрема, алергичен ринит, риноконюктивит или астма. Това се случва в 10 до 15% от случаите и се смята за най-сериозното усложнение на атопичния комплекс.
Какво я причинява?
Дължи се на комбинация от генетични фактори и фактори на околната среда. Наблюдава се свръхактивен имунен отговор към фактори на околната среда, които са безвредни за другите хора.
Проучванията показват връзка между екземата и мутациите в гена за филагрин, което води до нарушена кожна бариера. Хората с екзема също имат променен микробиом и често са колонизирани от стафилококови бактерии.
Екземата има тенденция да се обостря, когато кожата е изложена на определени външни дразнители, които предизвикват свръхактивен имунен отговор. Най-чести тригериращи фактори са:
Какви са видовете екзема?
Атопичен дерматит
Атопичният дерматит е неинфекциозно, хронично възпалително и незаразно кожно заболяване, което се характеризира със суха, лющеща се, сърбяща и раздразнима кожа, която може да се появи както по лицето, така и по тялото.
Контактен дерматит
Контактният дерматит е остра или хронична възпалителна реакция на кожата, която може да протече по алергични и неалергични механизми при контакт на кожата с определен алерген/иритант.
Дисхидрозиформена екзема
Дисхидрозиформената екзема представлява специфичен вид екзема на кожата, характеризираща се с появата на сърбящи мехурчета, разположени симетрично, предимно по страничните части на пръстите на ръцете и краката, както и по кожата в областта на дланите и стъпалата.
Нумуларен дерматит
Нумуларната екзема, известна още като нумуларен дерматит или дискоидна екзема, е хронично състояние, което причинява появата на обриви под формата на монети върху кожата. Тези лезии често са сърбящи и добре очертани.
Стазис дерматит
Стазис дерматитът е често срещано възпалително състояние на кожата, което обикновено засяга пациенти на средна възраст и възрастни хора. Това състояние е известно още като конгестивна екзема, гравитационен дерматит или варикозна екзема и се отнася до кожни промени, които настъпват в резултат на застой (спиране или забавяне на циркулацията) на кръвта поради затруднена функция на дълбоката венозна клапна система.
Как се лекува екземата?
Постоянното външно хидратиране на кожата е задължително. То се провежда с емолиенти – вещества, които нямат активни лекарствени компоненти, но хидратират и възстановяват кожната бариера. Понякога се налага включване на локални лекарствени средства – локални кортикостероиди или локални калций-невринови инхибитори. При по-тежките форми може да се проведе фототерапия, системна терапия, която включва имуномодулиращи лекарства или имуносупресори – вещества, които потискат имунната реакция към кожата.
Доколко екземата влошава качеството на живот?
При по-тежките форми екземата оказва сериозно влияние върху социалното, половото, битовото общуване. Обривите са видими и достъпни за всички наоколо и това създава огромен дискомфорт на пациентите.
Нашият автор:
Д-р Маргарита Къчева завършва медицина с отличие в Медицински университет – София. Част е от екипа на Клиника по кожни и венерически болести при Аджибадем Сити Клиник Токуда Болница София. Полага успешно изпита на Европейския борд по дерматовенерология (EBDV), чиято цел е постигане на висок стандарт на дерматовенерологична помощ във всички европейски страни. Д-р Къчева получава най-високото отличие на борда – титлата Fellow of European board of dermatology and venereology (FEBDV).
Докторант е към Медицински университет – София за придобиване на научна степен „Доктор по медицина“. През 2018 г. провежда специализация по Дерматохистопатология в Университетска болница Цюрих, Швейцария. Асистент е в Медицински факултет към Софийски университет.
Д-р Къчева се е усъвършенствала на международни обучения и практически семинари в страната и чужбина. През 2016 г. участва в Академия по лазерни технологии в Марбея, Испания. През 2017 г. е стипендиант на Европейската академия по дерматология и венерология (EADV), Женева, Швейцария. През юни 2018 г. провежда обучение по дерматохистопатология в Университетска болница Гент, Белгия. През декември 2018 г. провежда обучение по сексуално трансмисивни болести в Университетска Болница Амстердам, Холандия. Професионалните интереси на д-р Къчева са в областта на клиничната и педиатрична дерматология, сексуално трансмисивни болести, онкодерматохирургия и дерматохистопатология. За повишаване на медицинската си квалификация в тези области ежегоднo посещава международни конгреси и курсове. Член е на Българското Дерматологично Дружество и Европейската Академия по Дерматология и Венерология.