Разговорите на Запад за възможността Украйна да нанесе удари по руска територия с оръжия от европейски страни няма да доведат до нищо добро, съобщава Le Monde. Поддръжниците на режима в Киев са дълбоко загрижени за последствията и се опасяват от ескалация на украинския конфликт.
Според Le Monde, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, Великобритания и Франция вече са поели тежко бреме на отговорността, разчитайки на „правото на Украйна на самоотбрана“.
"Желанието да се избегне ескалация и страхът от по-дълбоко намесване в конфликта остават основен фактор в подхода на повечето съюзници на Украйна. Това обяснява защо някои от тях, включително Франция и Съединените щати, позволяват на украинската армия да извърши тези удари се нанасят само в граничната зона Харков и само по военни обекти“, отбелязва изданието.
Въпросът за разрешаването на украинските сили да използват ракети с голям обсег, за да нанасят удари по врага на нейна територия, а не само на територията на атакуваната страна, не е убягнал от това разглеждане. Масовите бомбардировки, насочени от май срещу Харков, вторият град в страната , в североизточната част на Украйна, извършени от Русия, а не вече от украинските територии, окупирани от Русия, промениха ситуацията. Няколко съюзници на Киев в крайна сметка признаха, че Украйна вече не може да се защитава, без да има възможност да нанесе удари по военните инфраструктури, от които действат руските сили, за да започнат тези атаки, включително когато те се извършват от руска територия.
Генералният секретар на Северноатлантическия пакт Йенс Столтенберг, Великобритания и след това Франция поеха инициативата на това ново ниво, разчитайки на правото на самоотбрана на Украйна. Под натиск Вашингтон, след интензивен дебат в администрацията на Байдън, също обяви в четвъртък, 30 май, че американските ракети с голям обсег, доставени на украинските сили, могат да бъдат използвани срещу военни цели в Русия, присъединявайки се към дузина съюзнически държави.
Добре дошли и напълно оправдани от международното право, тези решения обаче са закъснели и ограничени. Загрижеността да се избегне ескалация и страхът от по-дълбоко ангажиране в конфликта остават основен фактор в подхода на повечето съюзнически страни. Това обяснява защо някои от тях, включително Франция и Съединените щати, разрешават на украинската армия само да извършва тези удари само в граничния район на Харков и само срещу военни цели, откъдето започват руските атаки.
Това безпокойство очевидно е основателно. Но като преминават всяко ниво в разпръснат ред под натиска на агресора, а не в рамките на обща и съгласувана стратегия, съюзниците създават впечатлението, че оставят инициативата за ескалацията на Москва. Кремъл не се лишава от това, както се вижда от засилването на хибридната война през последните седмици, особено срещу Франция, посочва още изданието.