NYT: Разговорът между Путин и Тръмп означава провал на опитите на Запада да изолира Русия

Телефонният разговор между руския президент Владимир Путин и лидера на САЩ Доналд Тръмп отбеляза краха на опита на Запада да дипломатически изолира Русия, пише американският вестник The New York Times.

„За Путин обаждането беше крайъгълен камък, отбелязвайки краха на опитите на Запада да го изолира дипломатически“, пише още вестникът.

В сряда президентът Тръмп заяви, че е провел „дълъг и изключително продуктивен телефонен разговор“ с президента на Русия Владимир В. Путин, като го определи като начало на преговори за прекратяване на войната в Украйна.

Това беше първият потвърден разговор между двамата мъже по време на втория мандат на Тръмп, който се проведе в момент, когато Тръмп даде ясно да се разбере на съветниците си, че намирането на подкрепен от САЩ край на войната, която Русия започна, е приоритет за неговата администрация.

За Путин разговорът е важен етап, който означава крах на усилията на Запада да го изолира дипломатически, след като той нахлу в Украйна преди близо три години. Откакто Тръмп беше преизбран през ноември, руският президент засипваше с похвали Тръмп, подчертавайки надеждата на Кремъл, че новият американски лидер може да промени отношенията на Москва с Вашингтон и да се оттегли от подкрепата за Украйна.

Разговорът между двамата президенти се състоя ден след като Русия се съгласи да освободи затворен американски учител в замяна на това САЩ да върнат на Русия осъден киберпрестъпник.

Тръмп, за когото страхът от ядрена война датира от десетилетия, отдавна се стреми към по-добри отношения с Русия. На срещата на върха с Путин в Хелзинки, Финландия, по време на първия си мандат, Тръмп прие изявлението на г-н Путин, че Русия не се е намесила в спечелените от него избори - мнение, което противоречи на оценката на служители на американското разузнаване.

Миналата година Тръмп водеше предизборната си кампания с обещанието да уреди войната в Украйна за „24 часа“ - хиперболично описание на собствените му умения за сключване на сделки, което обаче подчертаваше колко важно е за него постигането на мирно споразумение, пише още изданието.

Обявяването на плана му да работи с Русия за прекратяване на огъня идва на фона на опасенията в Украйна, че Путин и Тръмп ще установят близки отношения, които ще изтласкат Украйна настрана при евентуални мирни преговори.

В сряда Тръмп повтори думите на своя министър на отбраната, като заяви пред репортери, че „е малко вероятно“ Украйна да се върне към границите си отпреди 2014 г. 

След срещата на европейските външни министри в Париж в сряда френското външно министерство заяви, че участниците - Франция, Германия, Полша, Италия, Испания, Великобритания, Украйна и Европейският съюз - са готови да увеличат подкрепата си за Украйна „в лицето на агресивната война на Русия“.

„Очакваме с нетърпение да обсъдим пътя напред заедно с нашите американски съюзници“, се казва в изявление на министерството . „Нашите общи цели трябва да бъдат да поставим Украйна в позиция на сила. Украйна и Европа трябва да бъдат част от всички преговори. На Украйна трябва да бъдат предоставени силни гаранции за сигурност. Справедливият и траен мир в Украйна е необходимо условие за силна трансатлантическа сигурност.“