Съветите на дерматолога: Кои са бюти трендовете на 2024 година?

Съветите на дерматолога: Кои са бюти трендовете на 2024 година?

Не е тайна, че естетичната дерматология е един от най-бързо развиващите се клонове на медицината. Все повече хора признават, че начинът, по който изглежда лицето им, както и състоянието на кожата им, оказва силно влияние върху себевъзприятието, върху емоционалното и психичното им състояние. Именно затова, все повече жени и мъже прекрачват прага на лекарските кабинети, за да потърсят експертно мнение за това как да забавят процесите на стареене и да постигнат свежия и бляскав вид на знаменитостите. И ако  2023 беше годината на „LED маските“, йогата за лице и масажите с кубчета лед, то 2024 дойде с гръм и трясък и донесе много и нови тенденции, не само в „скинкеър“ рутината, но и в регенеративната медицина. Ето и кои са те.

Култ към натуралното

Или казано просто – стремеж към  здрава кожа с равен тен, за да не се налага да прикриваме несъвършенства с грим или да използваме филтрите на социалните мрежи. И какъв по-добър пример за това, от холивудските звезди като Памела Андерсън, която се появи на седмицата на модата в Париж без капка грим, демонстрирайки равен тен и свежо излъчване.

По-малко всъщност означава повече

Скинимализъм – това понятие се появи още в началото на 2023 и продължава да бъде актуално. Какво означава накратко? Шкафчетата, пълни с бурканчета и шишенца, серуми и кремчета остават в миналото, 10-стъпковата рутина се заменя с 2-3 продукта, които работят добре и отговарят на индивидуалните нужди на кожата. Прекалено многото продукти, които пациентите се стремят да включат в рутината си,  могат да нарушат защитната бариера на кожата, а именно тогава тя става податлива на агресивните фактори на околната среда. Ако искаме здрава кожа, то важни са няколко основни стъпки. Това са правилното почистване сутрин и вечер, всекидневната хидратация и включване на правилните активни съставки като витамин C, ретинол, ниацинамид. Е, слънцезащитата определено остава задължителна – ежедневно и целогодишно.

Превенцията е най-доброто лечение

Кожата помни. И това, което ѝ причиняваме и сме и причинявали назад в годините се отразява на лицето значително по-късно. Така например, причината за поява на някои видове рак на кожата, като базоцелуларен карцином или различни доброкачествени образувания, се корени в дълги часове прекарани на плажа. Превенцията е най-доброто лечение на всяко едно заболяване в човешкото тяло и кожата не прави изключение от това правило. Е, добрата новина е, че сега хората все повече знаят какво означава превенция. Приятна е тенденцията, че все повече мъже и жени идват на т. нар. годишен „скинчек“ за да проверят състояние на кожата си и индивидуалните ѝ нужди.  Все по-често хора между 25-30-годишна възраст задават въпроси как да използват „ретиноиди“ и как да ги вкарат в рутината си,  тъй като не е тайна, че ретинолът си остава един от най-добрите продукти за обновяване на кожата и превенция на остаряването.

Стимулация на колаген

2024 определено е годината на колагеновите стимулатори. От една страна това са енергийно-базирани апарати като „фракционирана радиочестота“, които целят да „събудят‘‘ фибробластите или клетките, които произвеждат  колаген. От друга – инжекционни продукти като хибридни филъри на основата на калциев хидроксиапатит или поли-L-млечна киселина, чрез които се постига едновременно по-добра текстура на кожата и латерален лифтинг на лицето. Те са подходящи и за двата пола, както и за всяка една възраст при първи белези на стареене.

Клетъчен рестарт

Глутатион, транс ресвератрол, NAD+. Няма как да не сте чували за интравенозни вливки или прием под формата на добавки на изброените вещества, които са от голяма необходимост за правилното функциониране на човешкия организъм и чиито нива, за съжаление, с годините спадат. Е, какво по-добро решение за забавяне на клетъчното стареенето от мощни антиоксиданти, които въздействат върху гените на дълголетието, но също така помагат в борбата срещу хиперпигментации, неравен тен и повяхнала кожа.

Красотата е здраве

Не е тайна, че кожата на лицето е отражение на нашия лайфстайл. В забързаното ни ежедневие често забравяме за няколко малки неща, които имат огромна роля за преждевременното стареене на кожата. Така например, тютюнопушенето е доста често срещан вреден навик по нашите географски ширини. Като лекар, аз винаги съветвам пациентите ми да се стремят към пълно въздържание, защото тютюневият дим съдържа токсини, които увреждат колагеновите и еластичните нишки и са причина за появата на фини линии и неравномерен цвят на кожата. За тези, които не се отказват обаче, днес съществуват т. нар. алтернативни продукти. Това са изделията за нагряване, при които няма процес на горене и за които последните наблюдения показват, че при тях се отделят значително по-малко токсини, спрямо тези в цигарения дим.

В заключение, няма формула за вечно дълголетие, но определено балансираната диета, поне 8 часа сън и 2 литра вода на ден в комбинация са помощта на експертите биха забавили появата на така досадните бръчки.

Нашият автор: д-р Илиана Георгиева

Илиана Георгиева е лекар по дераматология с богат опит в областта на клиничната и естетичната дерматология. Професионалните ѝ интереси засягат инжекционните процедури и лазерното подмладяване на кожата. В момента работи в естетична клиника Dr. Denkova Dermatology. Занимава се с диагностика и лечение на различни заболявания на кожата. Притежава официална диплома по дерматоскопия от Италия, както и сертификати за работа с енергийно-базирани устройства, също от Италия, поставяне на дермални филъри и ботокс.

Илиана Георгиева е член на Български лекарски съюз и член на Европейска Асоциация по дерматология и венерология – EADV. Има участия в многобройни национални и световни конгреси и семинари в областта на кожните болести. Висшето си образование завършва в Медицински университет – София. Специализира една година в кожна клиника на УМБАЛ „Александровска“, след което продължава своето професионално израстване в Клиника по дерматология и венерология към Военномедицинска академия – София. Притежава магистърска степен по здравен мениджмънт от Факултета по обществено здраве към МУ – София.

Най-четени