На бойните полета в Украйна се появяват нови гледки. Подобни на нишки телени нишки, опънати по откритите полета. Мрежи, монтирани между дърветата по ключови пътища за снабдяване. И двете са отговор на трудно откриваемо оръжие, което може да се промъкне в пространства, смятани досега за безопасни, високотехнологични и нискотехнологични едновременно.
Новият тип устройство е оборудвано с цилиндър с оптичен кабел с дължина до 20 км. Тези дронове камикадзе не разчитат на радиосигнали, което ги прави имунизирани срещу заглушаване, пише The Guardian.
В тайна работилница в североизточната част на Украйна, където около 20 души сглобяват стотици FPV (First Person View) дронове, има нов дизайн. Под рамката на познатия квадрокоптер има цилиндър с размерите на предмишница. Вътре е навит оптичен кабел с дължина 10 км или дори 20 км, за да се създаде кабелен дрон камикадзе.
Капитан Юрий Федоренко, командир на специализирано подразделение за безпилотни летателни апарати, полк „Ахил“, казва, че оптичните дронове са експериментален отговор на смущенията на бойното поле и бързо са се наложили в края на миналата година. Тъй като нямат радиовръзка, те не могат да бъдат заглушавани, трудно се откриват и могат да летят по начин, по който не могат да летят обикновените FPV дронове.
"Ако пилотите са опитни, те могат да летят с тези дронове много ниско и между дърветата в гората или в дерето. Ако летите с обикновен дрон, дърветата блокират сигнала, освен ако нямате наблизо ретранслатор", отбелязва той. Там, където се е смятало, че застланите с дървета пътища за снабдяване са по-безопасни, дроновете с оптични влакна са успели да преминат.
Видеоклип от руски военен канал в Telegram от миналия месец демонстрира възможностите им. Оптичен дрон, на който ясно се вижда носът на жълтия цилиндър, в който се намира намотката, лети прецизно на няколко сантиметра от земята, за да порази украинска гаубица, скрита в хамбар.
Войниците бързо започват да се страхуват от тях. Олексий, боен медик, работещ в Покровск, най-натовареният фронт в източната част на Украйна, казва, че евакуацията на ранените през деня, която и без това е много трудна, е станала невъзможна. "Сега, когато има оптични дронове, това просто не се случва. Те не могат да бъдат заглушавани и засега те са основната грижа за момчетата на фронта", казва той.
Но както признава Федоренко, поне засега Русия е тази, която „е доста по-напред от нас“ - до голяма степен защото Москва има по-голям достъп до оптични кабели, а Украйна се опитва да навакса. Оптичните дронове бяха широко използвани в руската контраатака при Курск и експертите смятат, че те са елемент от успеха на Москва, която през март до голяма степен разчисти украинската позиция.
Експертите смятат, че сега всички видове дронове допринасят за около 70-80 % от военните жертви и от двете страни. Що се отнася до оптичните апарати, Самюъл Бендет, експерт по дронове от Центъра за военноморски анализи, заяви, че те изглежда се оказват полезни в началото на нападението, в среда, в която евтините дистанционно управляеми превозни средства все повече заемат мястото на артилерията.