The National Interest: Русия получава нова пратка модернизирани танкове Т-90 и Т-72

Въпреки че използването на танкове в битка е вековна концепция, продължаващият конфликт между Русия и Украйна показа как бронираните превозни средства остават жизненоважни в съвременната война, пише в статия за The National Interest Мая Карлин. Проследяващото разузнаване с отворен източник Oryx изчислява, че от февруари 2022 г. насам Москва е загубила поне няколко хиляди основни бойни танка (MBT). Украински източници посочват, че този брой може да е по-висок, но проверката на точните загуби е трудна задача в продължаващата война. От реликви от времето на Съветския съюз и Втората световна война до по-модерни варианти, Москва разчита на своите танкове за постигане на офанзивните си военни цели. Украинските запаси от доставени от Запада противотанкови оръжия нанесоха поражения на руските MBT. С намаляващите танкови резерви бронираният корпус на Москва се оказа в затруднено положение. Съобщава се обаче, че на фона на нарастващите бойни загуби на руската армия са били доставени нови партиди Т-90 и Т-72 MBT.

Според отбранителни издания руският производител „Уралвагонзавод“ е изпратил на руската армия нова флотилия от Т-72Б3 и Т-90М MBT в последния ден на 2024 г. Както е уточнено от производителя, „През цялата 2024 г. нашият екип работеше денонощно, за да гарантира, че войските ще получат най-съвременна военна техника. Обемът на производството постоянно се увеличаваше месец след месец. Особено ноември беше знаков месец по отношение на обема на работа и производството“, като добави, че е завършил успешно годината, като е изпълнил двата големи договора за танкове Т-72 и Т-90. Като цяло е отчетено производство на 280 MBT. Макар че Уралвагонзавод и Кремъл изиграха това като победа, този брой не се доближава до приблизителните загуби на танкове, които Москва е понесла на бойното поле от началото на инвазията през 2022 г.

Руският вариант на Т-90 произлиза от програма от съветската епоха, чиято задача е да се разработи заместващ MBT за танковете Т-64, Т-72 и Т-80. Въпреки че полученият в резултат на това MBT Т-90, който продължава да е в действие и днес, изглежда подобен на своите предшественици, танкът е оборудван с няколко ключови подобрения, които технически го превръщат в по-добра платформа. Най-новият вариант на Т-90М, наречен Proryv-3, е носител на най-новите подобрения, включени в платформата. Снабден с по-ново оръдие с превъзходен обсег, което може да изстрелва HE, HE-FRAG или APFSDS снаряди, използвайки 125-милиметрови боеприпаси, този модел е по-смъртоносен от своите аналози от съветската епоха.

Подобно на своя наследник, Т-72 е разработен от СССР в разгара на Студената война. Тази платформа MBT всъщност представлява най-широко използваният танк в целия свят. Произвеждан е в шест държави и продължава да е на въоръжение в армиите на над тридесет държави. Най-новият вариант на Т-72В3 се отличава с подобрения като нова система за управление на огъня, модернизиран термовизионен прицел и гладкоцевно оръдие 2A46M5 1255. В този вариант са включени и допълнителни усъвършенствани мерки за самозащита, предназначени да подобрят оцеляването на танка.

Въпреки че най-новите варианти на Т-72 и Т-90 MBT може да са по-усъвършенствани от по-ранните модели, те наистина не се представиха добре в Украйна. Скоростта, с която тези танкове са били унищожени от украинското оръжие, е тревожна. Още по-лошо е, че Москва едва ли скоро ще успее да попълни запасите си от MBT.

Мая Карлин, автор по въпросите на националната сигурност в The National Interest, е анализатор в Центъра за политика на сигурност и бивш стипендиант на Анна Собол Леви в IDC Herzliya в Израел.