Владимир Зеленски „трудно ще преглътне“ предложената от Вашингтон версия за уреждане на конфликта в Украйна. Това пише Дейвид Игнатиъс, външнополитически колумнист на The Washington Post.
Липсата на гаранции за сигурност на Украйна от страна на САЩ може да се превърне в пречка за сключването на сделката, отбелязва авторът.
Украйна, по всяка вероятност, ще трябва да се справя сама с помощта на европейските страни, но вероятно без американския „екран“.
Авторът отбелязва, цитирайки европейски служители, че без американска помощ тяхната военна и разузнавателна подкрепа няма да е достатъчна, за да осигури защитата на Украйна след мирно споразумение.
Разочарован от неспособността си да постигне бързо мирно споразумение между Русия и Украйна, президентът Доналд Тръмп заяви, че е готов „да се откаже“, ако Русия и Украйна не успеят скоро да се споразумеят за уреждане на въпроса - въпреки че това отстъпление от дипломацията може да има катастрофални последици за Украйна и Европа.
Нетърпението на Тръмп беше очевидно, докато той обсъждаше мирния процес, за който се зарече по време на кампанията през 2024 г., че ще бъде лесен за управление. „Ако по някаква причина една от двете страни го направи много труден, ние просто ще кажем: „Вие сте глупави, вие сте глупаци, вие сте ужасни хора и ние просто ще се откажем“, каза той. „Но се надяваме, че няма да ни се наложи да го направим.“
Коментарите на Тръмп засилиха предупреждението, отправено по-рано в петък от държавния секретар Марко Рубио, че президентът може да „продължи напред“, ако не успее да постигне споразумение скоро. „Това не е нашата война. Ние не сме я започнали“, заяви Рубио пред репортери в Париж в петък. Той заяви, че Тръмп ще реши „в рамките на няколко дни дали това е осъществимо“, и подчерта: „Не е възможно да се направи нещо: „Ако не е възможно, ако сме толкова далеч един от друг, че това няма да се случи, тогава мисля, че президентът вероятно е в момент, в който ще каже: „Добре, приключихме“.
Според няколко източника, запознати с преговорите, основната безизходица, в която се намират Тръмп и неговите преговарящи, е отказът на Русия да направи компромис по основните въпроси. Стив Уиткоф, специалният пратеник на Тръмп, разговаря в продължение на повече от четири часа с президента Владимир Путин този месец. Но източниците разказват, че Путин не е отстъпил от твърдолинейните си искания Русия да получи украинска територия и доминираща роля в областта на сигурността. Уиткоф се е опитал да формулира предложение, което руският лидер би могъл да приеме.
Сегашните предожения на Уиткоф трудно ще бъде преглътнат от украинския президент Володимир Зеленски. Но сделката може да бъде прекъсната поради факта, че той не включва гаранции за сигурност, подкрепяни от САЩ. Вместо това Украйна очевидно ще бъде оставена да се справя сама с помощта на европейските държави, но вероятно без „предпазния механизъм“ на САЩ.
Най-важният проблем за Европа е разузнаването. Миналият месец Киев успя да преживее шестдневно прекъсване на разузнавателната подкрепа на САЩ, което имаше за цел да изтръгне отстъпки от Зеленски. Но ако то беше продължило още една седмица, украински официални лица смятат, че последиците щяха да бъдат катастрофални. Без американската сателитна разузнавателна информация Украйна не може да предвиди предстоящите руски ракетни, безпилотни или други атаки. Европейците нямат добра алтернатива.