Всичко, което трябва да знаете за немеланомния рак на кожата  

Всичко, което трябва да знаете за немеланомния рак на кожата  

 Що се отнася до рака на кожата, меланомът заема централно място, тъй като обикновено е по-агресивен. Но съществува и цяла друга група кожни ракови образувания, които обединяваме като „немеланомни ракови заболявания на кожата“. Немеланомният кожен рак е по-често срещан, но повечето хора не са чували за него и не знаят как да го разпознаят. Основните 2 вида немеланомен кожен рак се наричат ​​базално-клетъчен и плоскоклетъчен карцином. За разлика от меланома, който възниква от клетките, образуващи пигмент (меланоцити), тези видове рак възникват от основните градивни елементи на кожата, наречени кератиноцити.  

Базално-клетъчният карцином представлява около 8 от 10 случая на рак на кожата. Този рак започва в базалните клетки, които се превръщат в плоски сквамозни клетки, изграждащи външния слой на кожата. Плоскоклетъчният карцином се развива в тези сквамозни клетки и представлява приблизително 2 от 10 случая на рак на кожата.

Другите видове немеланомен рак на кожата общо съставляват по-малко от 1% от раковите заболявания на кожата. Те включват:

  • Меркел-клетъчен карцином
  • Сарком на Капоши
  • кожен лимфом
  • различни други саркоми

 

Какво причинява немеланомен рак на кожата?

Излагането на ултравиолетова (UV) светлина e oсновна причина за немеланомен рак на кожата. UV светлината създава промени в ДНК на кожните клетки, които ги карат да се репликират извън контрол.

Някои хора са изложени на повишен риск от развитие на рак на кожата, когато:

  • имат светла кожа
  • имат анамнеза за слънчеви изгаряния
  • живеят в райони, които получават интензивна слънчева светлина през цялата година
  • живеят на голяма надморска височина
  • имат предишна анамнеза за рак на кожата
  • имат компрометирана имунна система
  • имат определени генетични синдроми като синдром на Горлин
  • приемат медикаменти (като псорален)
  • са на диализа
  • са реципиенти на трансплантирани органи
  • консумират арсен в храната или водата си

При пушачите също има повишен риск от развитие на плоскоклетъчен рак на кожата. По-голямата част от тези ракови заболявания на устните се срещат именно при тази група хора, които пушат (75%). Един от хипотетичните механизми е контактът на кожата с вредния цитотоксичен цигарен дим. Напоследък се публикуват все повече изследвания и клинични проучвания относно нагреваемите тютюневи изделия например, при които се наблюдава значително редуциране на отделяните токсини спрямо цигарите и цигарения дим. Това би довело съответно и до предизвикване на по-малко възпаление и причиняване на по-слаб оксидативен стрес на кожата в сравнение с дима от запалими цигари. Което не означава обаче, че тези продукти са безрискови и пълното въздържание е за предпочитане.

Какви са симптомите на немеланомен рак на кожата?

  • Незаздравяваща рана
  • Лющеща се плака с централно вроговяване 
  • Перлена бучка с цвета на кожата или червена, която расте и може да има централен кратер или струпей
  • израстък, който прилича на рог
  • рана, която се развива в по-стар белег
  • грапаво, пигментирано, люспесто петно.

 Най-често срещаните места на поява са главата, лицето и ръцете (фотоекспонирани зони).  

Какво е лечението на немеланомния рак на кожата?

Хирургията често е предпочитаното лечение за немеланомен рак на кожата и е успешно за около 9 от 10 души. Могат да бъдат приложени три основни хирургични лечения: хирургична ексцизия, Мос хирургия, кюретаж и електрокоагулация.

Дерматохирурзите постигат отлични хирургични резултати, но можете да си представите, че нямате много резервна кожа на лицето и дори 1 см образувание може да бъде предизвикателство за премахване.

 80% от тези видове рак могат да бъдат предотвратени със слънцезащита! Вашата кожа „помни“ излагането на слънце, което сте имали през годините. Грижете се за кожата си и я предпазвайте от слънцето. И ако имате и най-малкото притеснение – консултирайте се с дерматолог!

Нашият гост: 

Д-р Маргарита Къчева завършва медицина с отличие в Медицински университет – София.  Част е от екипа на Клиника по кожни и венерически болести при Аджибадем Сити Клиник Токуда Болница София. Полага успешно изпита на Европейския борд по дерматовенерология (EBDV), чиято цел е постигане на висок стандарт на дерматовенерологична помощ във всички европейски страни. Д-р Къчева получава най-високото отличие на борда – титлата Fellow of European board of dermatology and venereology (FEBDV). Докторант е към Медицински университет – София за придобиване на научна степен „Доктор по медицина“. През 2018 г. провежда специализация по Дерматохистопатология в Университетска болница Цюрих, Швейцария. Асистент е в Медицински факултет към Софийски университет.

Д-р Къчева се е усъвършенствала на международни обучения и практически семинари в страната и чужбина. През 2016 г. участва в Академия по лазерни технологии в Марбея, Испания. През 2017 г. е стипендиант на Европейската академия по дерматология и венерология (EADV), Женева, Швейцария. През юни 2018 г. провежда обучение по дерматохистопатология в Университетска болница Гент, Белгия. През декември 2018 г. провежда обучение по сексуално трансмисивни болести в Университетска Болница Амстердам, Холандия. Професионалните интереси на д-р Къчева са в областта на клиничната и педиатрична дерматология, сексуално трансмисивни болести, онкодерматохирургия и дерматохистопатология. За повишаване на медицинската си квалификация в тези области ежегоднo посещава международни конгреси и курсове.

Член е на Българското Дерматологично Дружество и Европейската Академия по Дерматология и Венерология.

Най-четени