В сряда украинска делегация, водена от министъра на отбраната Рустем Умеров, се срещна с южнокорейски официални лица, включително президента Юн Сук Йол. АП съобщи, че двете страни са се срещнали, за да обсъдят начини за „справяне със заплахата за сигурността, породена от севернокорейско-руското военно сътрудничество, включително изпращането на войски на Севера“.
По време на предишна среща през октомври украинският президент Володомир Зеленски каза, че планира да представи „подробно искане до Сеул за оръжейна подкрепа, включително артилерия и системи за противовъздушна отбрана“, пише Responsible Statecraft.
Досега Южна Корея участва в санкции срещу Москва, изпрати финансова помощ на Киев и достави превозни средства и оборудване за разминиране. Въпреки това Сеул отказа да предостави оръжие на Украйна, въпреки че е потвърдено, че севернокорейските сили подкрепят руските войски на фронтовата линия на войната.
Южнокорейците се противопоставят на изпращането на оръжия в Украйна. Според проучване на Gallup 82% от обществото се противопостави на подобни мерки. Въпреки че правителството не е изключило изпращането на оръжия на Украйна, експерти се съмняват дали е вероятно Сеул да предостави оръжия на този етап, тъй като рейтингът на одобрение на президента Юн е много нисък и Южна Корея няма много да спечели от подобно ескалиращо действие, дори когато се говори за участието на Северна Корея в конфликта.
„Този вид предполагаемо сътрудничество между Русия и КНДР създава безпокойство за Сеул само дотолкова, доколкото се използва от западните лидери, за да принудят Южна Корея да поеме по-активна роля в подпомагането на Украйна“, казва Марк Епископос от Института Куинси. „Южна Корея трябва да балансира всеки подобен натиск от Белия дом със задаващия се преход към администрация на Тръмп, която подхожда към войната в Украйна по фундаментално различен начин.“ Той добавя, „при тези обстоятелства Сеул няма много какво да спечели от радикалното преобръщане на своята предпазлива, пасивна украинска политика в последните дни на администрацията на Байдън“.
От своя страна Москва отговори остро на възможността Южна Корея да снабди Киев с оръжие. „Сеул трябва да осъзнае, че евентуалното използване на южнокорейски оръжия за убиване на руски граждани напълно ще разруши отношенията между нашите страни“, каза руският заместник външен министър Андрей Руденко.
Нито Сеул, нито Киев са коментирали дали са сключени някакви споразумения относно споделянето на оръжия, но се съгласиха да продължат да споделят информация за сигурността, свързана със Северна Корея и руското сътрудничество.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш