Мениджърът на Иман Халиф: Родена е момиче, но има аномалия (ВИДЕО)

Боксьорката Иман Халиф спечели златен медал на Олимпиадата в Париж, но забърка името си в един от най-грандиозните скандали заради нейния пол. Петя Желева от екипа на Нова тв успя да открие мениджъра й Насер Йефса, който изясни много от въпросите, които разбуниха световните духове. 

"Срещнах Иман преди 2 години по време на Средиземноморските игри в Оран, Алжир. Видях я за първи път по време на четвъртфиналните битки. Веднага видях, че това е момиче с голям потенциал за медал от Олимпийските игри. Обадих се на приятел във Франция за да му разкажа за Иман. Той каза, че познава треньора й Мохамед Чауа и помолих да организира среща. Мохамед сподели с мен, че Иман е част от алжирския национален отбор, но нивото ѝ е много по-високо от това на останалите момичета и не може да прогресира. Предложих му да представим проект и ако той бъде приет, да изведем Иман в чужбина, за да усъвършенстваме техниката и тактиката й. Това беше началото", разказа мениджърът й.

"Aз никога не бях чувал да се говори за нея. Тя е живяла при много сурови условия. Израснала е в планински град, на висока надморска височина, където няма нищо. Не са имали ток, нито вода. Всяко нещо е изисквало интензивни физически усилия", добави той, но отказа да нарече боксьорката "истинска мъжкарана": "Пред Иман никога се е стоял въпросът дали е момиче или момче. Тя е родена като момиче."

Халиф се възприема като жена, уточни още той: "Тя се държи като момиче. Вярно, не се гримира, защото както ви обясних, че е живяла на място, където момичетата обикновено не се гримират. Не се грижи особено за външния си вид, за косата си  и сигурно затова казват, че е мъжкарана".

След като започват съвместна работа, Насер разбира, че месеци по-рано, на Световното първенство в Истанбул, Международната боксова асоциация е правила тестове за пол на Имен. Твърди, че информация и резултати от тях няма. Година по-късно, през март 2023 година, алжирката участва на световното в Ню Делхи, като отново е подложена на полови тестове. Бие се, достига до финал, а вечерта, преди да бъде дисквалифицирана, получава изненадващо посещение в хотела.

„Членове на Международната боксова асоциация отиват в хотела на Иман, повикали са я да слезе от стаята като са ѝ казали, че имат резултатите от тестовете, но за да ги получи, трябва да подпише документ на английски. Тя подписва автоматично, без да се замисля, но се оказва, че всъщност е дала съгласието си да бъде заменена на финала от китайската боксьорка, която побеждава на полуфинал, защото няма право да се боксира”, каза още Йефса.

"Виждал ли е някой резултатите от тези тестовете?", попита българската журналистка агента й. "Никой. Аз лично, като мениджър, не съм ги виждал. След това тя се върна в Алжир. Не излизаше, плачеше в стаята си. Никой не разбираше проблема й. Никой не знаеше какво да прави. В този смисъл тя беше изоставена. Аз се върнах във Франция и започнах да търся най-добрите професори в областта на ендокринологията. Успях да намеря час, обадих се на Иман, която беше наистина депресирана. Доведох я тук, в Ница. За да я мотивирам, започнахме да тренираме. След това отидохме в Париж, за да направим тестовете за тестостерон, хромозомен тест, рентген, ядрено-магнитен резонанс и се върнахме отново тук за подготовката", добави той.

А какъв е резултатът от изследванията?: "Спомням си го, сякаш е днес. Обяснихме на професора, който я прегледа, цялата история с Иман. Той ме помоли да изляза, за да я прегледа. След 5-10 минути ме повика и каза: „Вие сте жена, но имате аномалия, която се лекува с лекарства! Не сте нито първата, нито последната. Имам 2000 случая като вашия”. Тя никога не е правила нищо, за да промени пола си."

"Тя продължава да има много противници, но също така е подкрепяна от милиони хора по целия свят. Има голямо бъдеще. Историята ѝ трябва да бъде разказана във филм", смята още той.  

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Извън терена