Италия: Правителство и магистратура в челен сблъсък заради мигранти

Италия: Правителство и магистратура в челен сблъсък заради мигранти

Римски съд върна обратно мигранти, изпратени в лагерите в Албания

Опозицията иска кабинетът да върне похарчените за проекта 800 млн. евро

Джорджа Мелони ще отваря лагери и в Африка

Римски съд върна обратно в Италия в петък първите 16 имигранти, които бяха изпратени в началото на миналата седмица с военен кораб в построените в Албания с италиански средства два нарочни лагера. Така магистратурата на практика се противопостави на инициативата на правителството на Джорджа Мелони занапред  търсещите убежище в страната пришълци да бъдат приемани не на нейна територия, а в балканската държава отатък Адриатическо море и щенията им да бъдат разглеждани там. Съдиите мотивираха решението си с това, че четирима от групата мигрантите били непълнолетни,  други двама се нуждаели от лечение, а останалите идвали от държави, които били смятани за „опасни“ от  Европейския съд по правата на човека и молбите им за убежище трябвало да бъдат разглеждани веднага, а не протакани.

Правителството, ръководено от лидера на дясната партията „Италиански братя“ Джорджа Мелони, подписа споразумение с Тирана в края на 2023 г., предвиждащо създаването с пари на Рим на два центъра за мигранти в Албания. Откарани веднъж там, спасените в Средиземно море от италиански плавателни съдове пришълци, би трябвало да могат да кандидатсват за убежище и ако не бъдат одобрени - да бъдат връщани по родните им места. Премиерът и нейните съюзници от управляващата консервативна коалиция провъзгласиха този договор като модел за Европа и Джорджа Мелони разясни подробно съдържанието му в четвъртък в Брюксел по време на неформална среща с представители на Унгария, Нидерландия, Австрия и  Гърция, като там бе и шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Преди това инициативата на Рим за „обработка“ на мигрантите в трети страни, където да се решава дали те да бъдат приемани или репатрирани, бе приветствана от бившия премиер на Великобритания Риши Сунак, после от сегашния Кийр Стармър, одобриха я и някои лидери на страни от ЕС.

Ето защо решението на съдиите от отдела по въпросите на миграцията на съда в Рим бе оценено от управляващите като язвителен удар срещу изпълнителната власт, която превърна борбата срещу незаконната имиграция в свой основен политически боен кон. Ядосана, Джорджа Мелони определи присъдата като „абсурдна“ с пост в „X“, като нарочи магистратите за „политизирани“ и обсебени от лявата опозиция. „Италианците ме помолиха да спра нелегалната имиграция и аз ще направя всичко възможно, за да удържа на дадената дума!“ - закани се премиерът. От Висшия съвет на магистратурата  отговориха, че думите на Мелони са неприемливи, защото са пряка атака срещу съдебната власт и поискаха тя да се извини, а министърът на правосъдието Карло Нордио да подаде оставка. В същото време лявоцентристката опозиция в лицето на Демократическата партия приветства свършеното от римските съдии и се обяви твърдо срещу прилагането в чужбина на миграционната политика на Италия.

„Призовавам правителството и г-жа Мелони - спрете и се върнете обратно по стъпките си! – заяви лидерката на демократите Ели Шлайн, добавяйки: - Трябва да демонтирате всичко в Албания, да върнете на италианците 800 млн. евро, които похарчихте за наллудничавите си прищевки и да ги помолите за прошка!“ Джорджа Мелони  отговори на критиките на опозицията и на исканията на магистратите с обещанието не само да премахне още тази седмица всички юридически пречки пред използването на двата италиански центъра за мигранти в Албания, но и да разкрие спешно други, този път в африкански страни.