Министърът в оставка Корнелия Нинова бърза да разпродава скъпи терени за без пари

Министърът в оставка Корнелия Нинова бърза да разпродава скъпи терени за без пари

През последните дни вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията в оставка Корнелия Нинова е започнала да разпродава държавни имоти на силно занижени цени, пише информационният сайт "Пик"

Това сочи справка в обявите за предстоящи търгове с електронни заявления в Агенцията за публичните предприятия и контрол.

"Когато ме избраха за министър на икономиката и индустрията, едно от първите ми обещания беше да докажа, че държавните предприятия могат да се управляват разумно, прозрачно и да бъдат печеливши. И че държавна собственост не е лоша дума. Доказах, че това, което съм обещала, може да се случи - макар и само за 6 месеца", заяви Нинова преди дни.

Тези твърдения обаче са напълно опровергани от публикуваните обяви за електронни търгове в Агенцията за публичните предприятия и контрол.

Там на 428-а позиция е публикувана продажбата на имот за 4 млн. лева, чиято реална стойност е най-малко 20 милиона лева. Теренът е на площ над 28 000 кв.м, а драстично занижената му оценка е направена от Национална компания "Индустриални зони", която е на пряко подчинение на Нинова.

В този случай става дума за земя по пътя за Гребната база в Пловдив, която не просто се намира до най-голямата болница у нас "Св. Георги", но е и част от собствеността й.

В София пък вече е приключило наддаването за над 19 дка площ в индустриалния парк, който се намира в Божурище, спечелено от германската фирма "Лидл". В държавната хазна обаче са влезли едни 21 млн. лв., което по груби изчисления означава, че 1 кв.м струва само 100 лева.

За индустриалната зона в Божурище отдавна се знае, че имат интерес Кирил Петков и Асен Василев.

През 2013 г., докато Асен Василев е служебен министър на икономиката в служебното правителство на Марин Райков, фирмата “Волаком” на Кирил Петков купува терен от 14 000 кв.м на това място за 18 лв. за кв. м, при цена на земята там от 30 лв. за кв. м. 

По това време в Съвета на директорите на държавното предприятие е Виолета Лорер - съпругата на днешния колега и съминистър на Корнелия Нинова - Даниел Лорер, а “Волаком” е получила и близо 1 млн. лв. безвъзмездни средства от фондовете на ЕС. Впоследствие теренът е бил продаден с огромна печалба за притежателя и загуба за държавата. Равносметката сочи, че са спечелени  27 милиона лева срещу вложени 108 000 лева.

Теренът в София е на ул. "Охридско езеро" 3, където се намира "Данон". За разпродажба са обявени и горите край село Телиш, Плевенско. Търговете трябва да се състоят през идните две седмици, колкото приблизително ще останат по ведомствата представителите на свалената от власт разпаднала се четворна коалиция.

Най-четени