Такев обеща мост на село без река. Петков лобира за мост над Дунава, без да знае, че вече имаме два
Михаил Такев е баш майсторът на политическия локум. Първоучителят как да лъжем българския народ, за да се спечелим неговото доверие. Днес високото звание на Такев е застрашено. Кирил Петков се напъва да го измести от челното място.
Михаил Такев е роден през 1864 г. в Пещера. Завършва Военното училище в София и право в Париж. От там се връща по последна европейска мода. В черен жакет, светла жилетка и райе панталон. Лачени обувки светят на нозете му. Цилиндър, колосана яка, връзка с диамантена карфица, ръкавици и чадър допълват портрета.
Паметникът на Михаил Такев
Под тази премяна Такев носи френския демократичен дух и закономерно се влива в редиците на Демократическата партия Започва бляскава политическа кариера. Елегантният е депутат в седем парламента и министър в четири кабинета. Журналистът Петър Карчев разказва:
„Когато влизаше в заседателната зала на Народното събрание, Такев се спираше до вратата и изпращаше неизменно тържествуващата си усмивка по всички геометрически направления - почваше от дипломатическата и свършваше в партера, пред журналистическата ложа. Но когато погледът му стигаше до дамската ложа, очите му ставаха мечтателно-кротки, както впрочем приличаше на един вдовец в зряла възраст. Такев имаше съзнанието, че тук, в Народното събрание, всички правителствени депутати и всеки един от тях поотделно му дължаха много за своя избор.“
Самочувствието на Михаил Такев е изградено върху реални факти. Той разработва нова философия, с която Демократическата партия става първа политическа сила. Михаил Такев изповядва:
„Някогашните побои, някогашните скандали, някогашните убийства, някогашните подкупи ще заменим с нашите два чифта цървули, па ще тръгнем от град на град, от село на село, от паланка на паланка. Ще свикваме народа - тук подчертавам моята мисъл - на публични мегдани; ще му открием неговия хал, неговото държавно управление от 25-30 години насам...“
Два чифта цървули са малко, преценява Такев. Купува четири и през 1908 г. тръгва на предизборна обиколка. Когато файтонът наближи селото, сменя лачените чепици с опинците. Така се приобщава към широките народни маси.
Тук Кирил Петков изостава, защото още не се е сетил да смени канадските обувки с български цървули.
Михаил Такев слиза на мегдана, глашатаят събира людете и той се обръща към тях: „Драги селяни! Дойдох да ви видя и да ме видите. Да ви кажа нещо и да ми кажете. Да ви разпитам и да ме разпитате.“ Хората изливат теглилата си, а Такев ги теши с обещания. Само Демократическата партия може да им реши проблемите, категоричен е той.
„Когато светът почиваше - свидетелства един слушател, - неговият глас се носеше по стъгди и мегдани, неговото слово вдъхновяваше, думите бяха на върха на езика му - той не се измъчваше да съчинява и не копаеше с игла кладенец, силите му друсаха тиранията на „фразата“, народът се привързваше и биеше вече дванадесетият час.“
Михаил Такев произнася четиричасова реч в Севлиево. Само Фидел Кастро се е доближавал до този рекорд. В Сливен говори пред 15 000 маса народ. В Босилеград го посрещат 500 почитатели, начело с петима свещеници. „Благословен грядий во имя господне!“, прекръства го един черноризец и добавя: „Добре дошъл, скъпи гостенино! Ти за нас създаде нов живот!“ „И цяла нощ хора се виеха около моята квартира, цяла нощ буквално“, документира Такев.
Дори в онези точки на родината, където народът изначално е опиянен, той е еликсир за масите. В Сухиндол, българската шампания, го акламират с хоругви и цветя. В Сунгурларе, изворът на мискета, минава през триумфална арка, вдигната с доброволни пожертвувания от околните села.
Там където не сколасва да стъпи цървулът на Такев, народът е разочарован. „Аз - сочи той - имам депеши, подписани от хора, принадлежащи на всички политически групи, които казват: „Неужели, г-н Такев, не заслужавахме да посетите и нашия край? Без да ни говориш, ела, само мини през нашия край, да види и този народ какво нещо е министър.“
Къде са корените на тази народна любов?
В историческия факт, че Михаил Такев слага точка на „вулгарната агитация“, както я нарича той. Демократът дава пример с прогресиста Александър Людсканов. В село Драганово Людсканов обещал да регулира по партийна линия реката, която наводнява землището. Инженери маркирали с колчета обекта, извършен бил водосвет.
„Свети се вода в петък, събота мина, в неделя изборът. Цяло с. Драганово гласоподава за Прогресивнолибералната партия. В понеделник не се видяха нито колчета, нито инженерчета - всички си отидоха. Ето това е вулгарна агитация“, дефинира за какво става дума Михаил Такев.
Инструментът на Такев не е „вулгарната агитация“, а „просветителната проповед“. Така нарича своя принос в ораторското изкуство, което тръгва от Демостен и стига до Кирил Петков. „Той беше обещал пред едно публично събрание, че ако вземе властта Демократическата партия, първата u работа ще бъде да построи мост в селото“, спомня си Петър Карчев.
„Та за какво ни е мост, господин Такев, щом като нямаме река?“, попитал внедрен в тълпата агент провокатор. „Тя е най-лесната работа, гражданино - ще ви прокараме и река!“, хладнокръвно обещал ораторът.
Този епизод кореспондира пак с Кирил Петков. Премиерът лобира за мост над Дунава, без да знае, че вече имаме два.
На 11 май 1897 г. Михаил Такев е в един файтон с Алеко Константинов. Между пазарджишките села Радилово и Кочагово са посрещнати с пушечен залп. Селяните се целят в Лъжеца Такев, но улучват смъртоносно Щастливеца Алеко. Вторият път изстрелите са точни. На 24 януари 1920 г. Михаил Такев е убит с четири куршума в Пещера.
През 1926 г. Демократическата партия решава да увековечи паметта на своя Мюнхаузен. Създаден е инициативен комитет, който да вдигне монумент на големия лъжец. За място избират градинката на ъгъла на „Солунска“ и „Ангел Кънчев“.
Столичната община отпуска 50 000 лева. Доброволни пожертвувания закръглят сумата на 300 000 лева. Бюстът е поръчан на скулптора Иван Лазаров.
Паметникът е осветен на 23 февруари 1936 г. След 9 септември 1944 г. Такевият образ е демонтиран. Баш майсторът на политическия локум обаче не е забравен. Днес неговото име носят улици в Пещера и Пловдив.
Един ден централната артерия на града под тепетата ще бъде с табелка „Кирил Петков“. Защото там е роден оня, който ни баламосва половин година.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш