Грипът „Хонконг“ подрани, тръшка масово

Автор: Труд
Грипът „Хонконг“ подрани, тръшка масово

Нов тежък грипен щам ни разболява масово. А(H3N2) - „Хонконг“ върлува из цялата страна и оставя на легло болните поне за 3-4 дни, съобщиха епидемиолози пред „Труд“.

Според експертите в момента А - „Хонконг“ е набрал мощ и се намира в своя пик, откакто е открит за първи път през 2014 г. Именно той преобладава у нас, като броят на болните расте значително през третата седмица на декември и се очаква тенденцията да продължи.

„Щамът е A(H3N2) е по-скоро тежък вирус. Засяга възрастни и стари хора. Изследванията показват, че други вируси засега не са се появили, но не изключваме възможността за това по-нататък“, обясни националният консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова и уточни, че обявяването на епидемия трудно може да се прогнозира.

По думите й данните на информационната система сочат, че през 50-ата седмица на годината - между 12 и 18 декември, болните от остри респираторни инфекции и грип в страната нарастват и са били много - 141 души на 10 000.

Отначало като че лекарите са били заблудени, че грипът се бави, защото и в европейските страни не е имало нищо, и у нас е нямало никакви изолирани грипни вируси. През последната работна седмица обаче в Балчик обяви грипна ваканция, а заболеваемостта в Хасковско, Пловдивско и Габровско остава изключително висока, такава е в София.

Обикновено подобни процеси започват в края на януари, посочи главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Пред Би Ти Ви той обясни, че болестта има остро начало с температура, главоболие, болки и обща отпадналост.

„Хората остават на легло по 3-4 дни“, посочи той и допълни, че препоръката на лекарите е да не се опитваме да караме болестта на крак. Ден преди да се разболеем, вече предаваме вируса и в стая с други 9 души ще заразим поне трима от тях.

Затова препоръката е при първи симптоми да си останем вкъщи поне 3 дни. Така грипът минава по-бързо минава и намалява рискът от усложнения. Добър жест е и към околните, обясниха експертите. По думите им на пазара има 2 противогрипни препарата, които са много ефективни, ако приемът им бъде започнат в първите 48 часа, затова с антибиотиците не бива да се бърза.