ДАНС иска нови правомощия за събиране данните на пътниците на полети

Агенцията иска да си гарантира запазването на тайните за свои служители на прикритие и за бивши и настоящи сътрудници

ДАНС да осъществява оперативен контрол на националния радиочестотен спектър, да придобива, систематизира и обработва информация от чужди източници в интерес на националната сигурност, да осъществява функциите на орган по акредитиране на сигурността на автоматизираните информационни системи или мрежи, в които се създава, обработва, съхранява и принася класифицирана информация и да осъществява пряк контрол на организацията на физическата защита

и на информационната защита на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност.

Това предвиждат нови текстове в проект за изменение и допълнение на Закона за ДАНС, публикуван за обществено обсъждане.

Според промените агенцията ще може да откаже предоставяне на информация за свои служители на прикритие и за лица, които й сътрудничат или са й сътрудничили, за да се гарантира защитата на интересите, способите и средствата за придобиване на информация.

Предвижда се ДАНС да разшири достъпа си до резервационните данни на пътниците в самолетите (Passenger Name Record - PNR данни) - дата на резервация/издаване на билета, планирана/и дата/и на пътуването, имена на пътника, дата на раждане, адрес и координати за връзка, информация относно плащането, данни за пълния маршрут на предвиденото пътуване, пътническа агенция или пътнически агент, данни от самолетния билет, всички събрани предварителни данни за пътниците (API данни) и др.

Агенцията получи достъп с предишни промени в закона от февруари 2016 г., въведени още преди обнародването на евродирективата, която дава право на службите в ЕС да събират такива данни. Сега ДАНС иска да транспонира директивата, като разшири списъка на престъпленията, за предотвратяването, разкриването, разследването и наказателното преследване на които се предоставят и обработват резервационни данни, скъси сроковете в които въздушните превозвачи са длъжни да ги предоставят и даде достъп до API данни и на Агенция „Митници”.

Извън изискванията на евродирективата (ЕС 2016/681) е предвидено задължение за предоставяне на данни и на екипажа. "Въпреки че Директивата не предвижда такова задължение, същото е вменено на въздушните превозвачи с цел създаване на по-големи гаранции за защита на националната сигурност, и за предотвратяване, разкриване, разследване и наказателно преследване на престъпленията, изброени в Директивата. Практиката сочи, че в извършването на визираните престъпления в редица случаи участват и членове на екипажа на полетите, поради което компетентните органи следва да разполагат с информация относно същите", посочват в мотивите си от ДАНС.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право