Молекулярни биолози от САЩ установиха, че естрогенът потиска активността на еозинофилните имунни клетки, отговорни за борбата с рака на гърдата и други форми на тумори. Потискането на естрогенните рецептори подобрява способността на тези клетки на имунната система да се борят с тумори, съобщи пресслужбата на медицинския център на университета Дюк.
„Открихме сравнително прост начин за подобряване на ефективността на имунотерапията, насочена към борбата с негативния рак на гърдата. Ние също предполагаме, че същият подход засилва въздействието на имунотерапията върху други видове тумори, включително меланом и колоректален рак“, обясни професор Доналд Макдонъл от университета Дюк, чиито думи цитира пресслужбата на университета.
Експертите стигнаха до това заключение, като наблюдаваха взаимодействията между имунната система и тройно отрицателните клетки от рак на гърдата, имплантирани в тялото на гризачи. Изследователите наскоро откриха, че степента на успех на тази силно агресивна форма на тумор зависи от това колко еозинофилни имунни клетки присъстват в тумора.
Откритието подтикна идеята, че женският хормон естроген, който се свързва с развитието на рак на гърдата и може да повлияе на еозинофилите, може да играе важна роля в регулирането на броя на тези тела в туморите. Водени от тази идея, биолозите проучват как инжекциите на големи количества естроген влияят върху растежа на туморите и поведението на еозинофилите в тях.
Тези наблюдения показват, че естрогенът ускорява растежа на тумора, дори когато раковите клетки нямат определени видове рецептори, отговорни за разпознаването на този хормон и задействането на процеса на растеж на тумора, когато той присъства в околната среда. Този ускорен растеж, откриха биолозите, се дължи на факта, че естрогенът намалява броя на еозинофилите в туморите и намалява тяхната активност, насочена към борба с раковите клетки.
Чрез блокиране на естрогенните рецептори на повърхността на еозинофилите с помощта на съществуващото лекарство лазофоксифен, активността на тези имунни клетки в тумора се повишава, което води до мишки с половината обем на тумори в сравнение с контролите, използващи същата форма на имунотерапия. По подобен начин, предполагат изследователите, ефектът от тази техника за лечение на рак може да бъде подобрен в борбата срещу други видове тумори.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш