Илон Мъск обясни защо не арестуват Зукърбърг

Подчинявал се на наложената либерална цензура

Сноудън обвини Макрон за ареста на Дуров

Канадски медиен бос избяга от Европа

Собственикът на Фейсбук и Инстаграм Марк Зукърбърг вече се е поддал на натиска на цензурата, затова няма как да бъде арестуван по подобие на Павел Дуров - това заяви американският предприемач Илон Мъск във връзка с ареста на основателя на Телеграм.

“Инстаграм има огромен проблем с експлоатацията на деца, но Зукърбърг няма да бъде арестуван, защото цензурира свободата на словото и осигурява на правителствата таен достъп до потребителските данни”, написа Мъск в собствената си социална мрежа Х.

Междувременно френските съдебни власти удължиха задържането на Дуров - роденият в Русия основател на платформата Телеграм - чийто изненадващ арест на парижко летище предизвика огромно недоволство сред защитниците на свободата на словото.

Според френската система първоначалният период на разпит може да продължи до 96 часа. След като приключи, съдията може да реши дали да го пусне или да повдигне обвинение.

39-годишният Дуров беше задържан, след като частният му самолет пристигна на летище “Льо Бурже” в събота вечерта, като част от разследване на обвинения в измама, трафик на наркотици, организирана престъпност и насърчаване на тероризма, пише “Политико”.

В тази връзка Илон Мъск определи задържането на Дуров като “реклама” на Първата поправка към конституцията на САЩ, която гарантира свободата на словото, и иронично отбеляза, че през 2030 година в Европа хората ще бъдат екзекутирани за харесване на мемета.

“Арестът на Павел Дуров е посегателство срещу основните човешки права, на свободата на словото и сдружаването. Изненадан и дълбоко натъжен съм, че Макрон падна дотам да взема заложници за да получава достъп до частни комуникации. Това принизява не само Франция, но и целия свят”, заяви пък бившият сътрудник на разузнаването на САЩ Едуард Сноудън.

Руското посолство в Париж поиска достъп до Дуров, който има френско гражданство и гражданство на Обединените арабски емирства, но каза, че френските служители “отказват да сътрудничат” на дипломатическите им разследвания, съобщиха руски държавни медии.

Освен дипломатически скандал, арестът на Дуров предизвика недоволство и в политическите среди. “В Европа вече сме под цензура... Да живее свободата на мисълта и словото. Кой ще бъде следващият, на когото ще запушат устата? Великият (и неудобен) Илон Мъск?”, коментира италианският вицепремиер и лидер на партия “Лига” Матео Салвини.

Часове след ареста на Дуров собственикът на популярната в САЩ новинарска платформа “Rumble” Крис Павловски обяви, че е избягал от Европа. Канадецът от македонски произход обясни, че е бил заплашван от френските власти, а сега “червената” линия била премината.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

  • Пешо

    Всички специалисти схващат че това не е просто поредният арест на неудобен. Става дума не само за нарушаване на първата поправка, която е свободата на словото. Става дума и за нарушаване на четвъртата поправка, правото на частен живот и непидслушвани и неподправени комуникации. Европа прави гигантска крачка към 1984 година с този арест.

Още от Америка