Русия готви свой проект за мирно споразумение
Решенията на Украйна идват под диктата на Вашингтон
Руският министър на външните работи Сергей Лавров обвини украинските власти, че отстъпват от предложенията си за прекратяване на огъня в Украйна, изнесени на последната им официална среща в края на март в Истанбул и вероятно го правят под диктата на Вашингтон, предадоха световните агенции.
“Украинската страна представи на групата преговарящи предложение за споразумение, в което видимо отстъпват от най-важните договорености, постигнати по време на срещата в Истанбул на 29 март”, заяви Лавров на пресконференция в Москва.
“Тази поредна проява на неспособност да се постигне договореност демонстрира истинските намерения на Киев, които в крайна сметка целят да провалят преговорите, отхвърляйки вече постигнатия напредък”, каза още руският външен министър.
Според него в предложенията направени в Турция, украинската страна е изключила Кримския полуостров от гаранциите за сигурност и териториален интегритет, за които настоява Киев. Лавров посочва, че в новите искания Украйна настоява за директни преговори между Владимир Путин и Влодимир Зеленски, на които да бъдат решени статутите на Крим и Донбас.
“В това виждаме, че режимът в Киев е контролиран от Вашингтон и неговите съюзници, които подтикват президента Зеленски да продължи войната”, настоя Сергей Лавров. Въпреки всичко това Русия продължава с усилията си “да продължи преговорния процес” и ще предложи в скоро време свой проект за мирно споразумение.
По-рано същия ден властите в Киев обвиниха Унгария че активно “подкрепя Путин” във войната срещу Украйна, ден след като унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви открито готовността си да заплаща руски природен газ в рубли, в пълно противоречие с голямата част от държавите членки на ЕС. Обявеното решение на Орбан дойде три дни след историческата му победа на парламентарните избори в страната в неделя, която му гарантира четвърти последователен мандат. Изявлението му бе предшествано от решение на Европейската комисия в сряда да започне наказателна процедура срещу Унгария за корупция и потенциално да лиши страната от над 7 млрд. евро средства от ЕС.
“Будапеща премина на следващия етап: да помага да Путин, в неговата агресия срещу украинците”, заяви в официално комюнике от Киев говорителят на министерството на външните работи на Украйна Олег Николенко, според когото Унгария “разрушава единството на ЕС” с обявената позиция.
“Киев оценява изявленията на унгарската страна, за готовността є да заплаща руски газ в рубли като неприятелска позиция спрямо нашата страна”, настоя говорителят, който определи като “цинично” предложението на Будапеща да е посредник в организирането на мирни преговори между Русия и Украйна.
“Ако Унгария наистина иска да сложи край на войната, трябва да направи следното: да спре да руши единството на ЕС, да подкрепи новите санкции срещу Русия и да подпомогне военно Украйна. А не да създава допълнителни източници за финансиране на руската военна машина”, каза още говорителят.
Кулеба: Битката за Донбас ще е като от Втората световна война
От руското министерство на отбраната съобщават, че са нанесли ракетни удари срещу складове за гориво в градовете Николаев, Харков, Запорожие и Чугуев.
Проруските сепаратисти в Източна Украйна съобщиха, че вече контролират по-голямата част от центъра на Мариупол, предаде ДПА. В хода на боевете за пристанищния град те са подкрепяни от руски военни, отбелязва агенцията.
“Може да кажем, че основната битка за централната част на града приключи”, заяви пред руската държавна телевизия говорителят на проруските сили в Донецк Едуард Басурин.
Украинската страна обаче не потвърди думите му. “Мариупол удържа позициите си”, каза Олексий Арестович, съветник на украинския президент.
Според сепаратистите сега боевете се водят основно на пристанището в града и около металургичния комбинат. Басурин каза, че в Мариупол вероятно все още има около 3000 украински войници.
Градската администрация, която се евакуира, предполага, че в хода на боевете за града вече са загинали десетки хиляди мирни граждани. Опитите за евакуацията на останалите там цивилни постоянно се провалят, отбелязва ДПА.
Руските въздушни удари са фокусирани основно срещу цели в източна Украйна, а руските части се опитват да обкръжат украинските сили в района, твърдят от президентството в Украйна. Битката за Донбас все още не е достигнала максималния си мащаб и ще напомни за Втората световна война, заяви украинският външен министър Дмитро Кулеба в Брюксел.
Губернаторът на Луганска област Сергей Хайдай предупреди жителите в района, че изтича времето за бягство от засилващите се руски атаки.
АТИНА,
Бойка Атанасова,
наш кореспондент
Призив за създаване на ново приятелско общество в Гърция за спасяване на елинизма в Мариупол и Одеса, отправи украинският президент Влодимир Зеленски във видео обръщението си пред гръцкия Парламент.
“Вярвам, че в Гърция може да се създаде приятелско общество, което да има пряка подкрепа в Украйна”, заяви Зеленски.
В изявлението си пред гръцките депутати Влодимир Зеленски настоя че със съвместни усилия между двете държави, Украйна ще победи във войната си с Русия, а град Мариупол, където има гръцка диаспора ще бъде възстановен, за да има къде “гърци и украинци да живеят заедно”.
“Хилядолетното съжителство на гръцките украинци е даденост. Дори нашата валута показва връзката с Гърция”, заяви Зеленски.
Украинският президент апелира към законодателите на Гърция да помогнат на страната му да запази “създаденото съвместно от гърци и украинци”. “Няма да да позволим (б. р. - на Русия) да унищожи общото ни културно наследство”, настоя Зеленски пред парламента в Атина.
Премиерът Кириакос Мицотакис, както и лидерът на официалната опозиция Алексис Ципрас присъстваха на специалното извънредно заседание на пленарната сесия. На срещата присъстваха президентът на републиката Катерина Сакеларопулу, Посланиците на Украйна, Кипър и Франция. Процедурата бе открита от председателя на парламента Костас Тасулас с кратко обръщение, в което спомена за турската инвазия в Кипър, като припомни, че Гърция ще стои до Украйна до окончателната победа.
Поканата за разговор пред гръцкия парламент беше отправена от министър-председателя Кириакос Мицотакис по време на телефонен разговор, който проведе с украинския президент в деня на националния празник на Гърция, 25 март. Владимир Зеленски незабавно прие предложението и включи гръцкия парламент в програмата си за онлайн изяви.
Продължение, предишната част - тук
Бивш съветник на президентите Борис Елцин и Владимир Путин, Сергей Караганов е почетен председател на московския мозъчен тръст Съвет за външна и отбранителна политика. Името му се свързва с редица ключови идеи в руската външна политика, от т. нар. доктрина Караганов за правата на етническите руснаци, живеещи в чужбина, до принципа за “конструктивно разрушение”, известен също като “доктрината Путин”.
Караганов е близък както до Путин, така и до външния министър Сергей Лавров, и е формулирал много от концепциите, които доведоха до войната в Украйна. Известен като външнополитически ястреб, той е привърженик на тезата за “Велика Евразия” и на тесни връзки с Китай; смята, че дългото господство на Запада в световните дела е към края си.
“Труд” представя на читателите си интервю на Караганов пред водещото политическо британско списание “Ню стейтсман”, което ще публикува в няколко части.
- Някои казват, че Русия ще попадне под китайски контрол, и в това отношение войната не помага, защото като се изолира от Запада, Русия ще стане лесна плячка на китайското икономическо влияние. Дали това няма да се окаже началото на един “китайски век” за Русия?
- Има два отговора на вашия въпрос. Единият е, че китайското икономическо влияние във и върху Русия ще нараства. Китай разполага с повечето технологии, от които се нуждаем, както и с много капитали, така че няма и дума по този въпрос... Ако ме попитате как бих описал Русия с една дума, ще ви отговоря - суверенитет. Ние разгромихме всички, които са искали да ни управляват, от монголите до Хитлер. Напоследък в продължение на години бяхме под доминацията на Запада, която беше почти смазваща. Но видяхте какво се случи: Русия се разбунтува срещу всичко това. Тъй че не се страхувам, че можем да станем част от Китай. Другата причина, поради която не се страхувам, е, че китайската култура е много различна. В нашите гени има азиатски следи и поради това ние сме отчасти азиатска страна. А Сибир е ядрото на Руската империя - без Сибир, Русия никога нямаше да стане велика сила. Но поради големите културни различия, не мисля, че е възможно да се превърнем в подчинена страна... И все пак съм много загрижен заради смазващата икономическа хегемония на Китай през следващото десетилетие. Аз и други като мен винаги сме повтаряли, че трябва да разрешим украинския проблем, трябва да разрешим проблема с НАТО, за да бъдем в силна позиция спрямо Китай. Сега за Русия ще бъде много трудно да устои на китайската мощ.
- Мислите ли, че САЩ имат сметка от тази война?
- На този етап - да, защото големият губещ, освен Украйна, е Европа, особено ако продължи със странния си ентусиазъм за независимост от руския газ и петрол. Но Китай е най-големият победител от цялата работа. Мисля, че най-големият губещ ще бъде Украйна; губещ ще бъде Русия; губещ ще бъде Европа; САЩ ще позагубят малко, но биха могли да оцелеят съвсем успешно като огромен остров отвъд океана; и големият победител остава Китай.
- Казвали сте, че в бъдеще може да се стигне до някакъв вид съюз между Русия и Европа - или поне някои европейски страни. Вероятно днес не мислите така.
- Ако бяхме разрешили тази криза по мирен път, няма съмнение, че части от Европа щяха да се ориентират не към самата Русия, а към Велика Евразия, в която Русия би била основен елемент. Този сценарий се отлага сега, но Европа трябва да развие отношения с Велика Евразия. Ние преминахме през световни и студени войни, след което възстановихме връзките си. Надявам се, че ще сторим същото след десетина години.
Очаквайте продължение в следващ брой
(Превод Стоян Гяуров)
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш