Криза за лекари и сестри у нас и в Европа

Автор: Труд
Криза за лекари и сестри у нас и в Европа

Над 50% от медиците в страната са на възраст над 55 години

95-годишни лекари продължават да практикуват

И у нас и в Европа се очертава криза за здравни работници като средната възраст на всички видове специалисти в сектора продължава да се увеличава. Това става ясно от данни, оповестени в четвъртък по време на кръгла маса на тема „Психо-социалните рискове в здравеопазването и взаимодействие с регионални, национални и местни власти в борбата с тях“. В България над 50% от лекарите са на възраст над 55 години, като при общопрактикуващите медици този процент достига 60, заяви зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Галинка Павлова. По думите й у нас има и 95-годишни лекари, които продължават да практикуват професията си.

Тя отбеляза още, че много често български медици се налага да работят на няколко места – често пъти преди или след нощно дежурство: „Когато системата е недофинансирана, хората са принудени да работят дълго“.

От Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи също представиха данни за средната възраст на кадрите от тази сфера на сектора. Според тях средната възраст на медицинските сестри и акушерките е 53 години, а на фелдшерите 55 години, като също отбелязаха, че много често те се налагат на няколко места.

Представители на френските синдикати посочиха, че кадровият проблем в сферата на здравеопазването е валиден и за Франция. Те обясниха, че въпреки че по закон работната седмица там е 35 часа, поради липсата на достатъчно кадри в болниците, се случва лекари и сестри да работят по 12 часа. Колегите им от Германия засегнаха обстойно въпроса със стреса на работното място и като цяло натоварването на кадрите в него. Ето защо според тях е нужно да се помисли за по-гъвкави механизми за трудовата заетост, които да намалят натоварването.

Служебно прегаряне

Извънреден труд заради липса на кадри

26-10-1Ниското заплащане в здравния сектор у нас е една от основните причини за така нареченото прегаряне на служебното място. Причината е, че масово лекарите и сестрите работят на повече от едно място, за да имат нормални доходи. Липсата на кадри е причина и за извънреден труд и стрес. Според различни проучвания 40% от работещите се оплакват от стрес на работното място, а 60% от обща умора, а това влияе и на медицинските услуги. Едно от решенията е регламент на съотношението лекари-сестри.

 

Обещание за по-високи заплати

Парите в НЗОК не стигат и догодина

Иска се увеличение на бюджета на касата

26-2Бюджетът на здравната каса няма да стигне и през следващата година дори да се получи исканото увеличение от 400 млн. лв. Това стана ясно на среща между синдикати, представители на здравния сектор и съсловни организации в четвъртък, посветена на психо-социалните проблеми в сферата.

Над 3.8 млрд. лв. би достигнал бюджетът на здравната каса, ако финансовото министерство се съгласи с цифрите, които НЗОК и лекарският съюз предлагат като увеличение с цел да се обезпечи нормалното функциониране на системата през 2018 г. Това обясни зам.-председателят на КНСБ д-р Иван Кокалов.

Изпълнението на бюджета на касата за тази година ще е над 3.5 млрд. лв. по прогнозни цифри, тоест реалното увеличение няма да е 400, а около 300 млн. лв., допълни той.

От финансовото министерство обещават повече средства за заплати за спешна помощ, психиатриите, РЗИ и центровете по хематология.