Откриха „прясна“ вулканична дейност на обратната страна на Луната

Китайски учени изследват проби, донесени от сондата „Чанъе-6“

Кратерите са изстинали преди 2,8 милиарда години

Китайски учени съобщиха за нови открития, направени при изучаването на проби от почвата от обратната страна на естествения ни спътник. Първите в света проби от скритата от земния наблюдател страна на Луната бяха доставени на Земята от китайската сонда „Чанъе-6“ през юни тази година. 

Първоначалните изследвания показаха различия в състава на скалите от всяка страна на спътника, но бяха открити и общи черти, показва новата работа на учените.

Анализите на повърхността на Луната откъм обратната ѝ страна, извършени чрез дистанционно наблюдение накараха учените да смятат, че вулканичната дейност там е спряла доста отдавна – преди около 4 милиарда години. На видимата страна на спътника са открити по-млади следи от вулканична дейност, датиращи отпреди до 2 милиарда години.

Доказателство за това са почвените проби, доставени на Земята от съветски, американски, а напоследък и от китайски мисии.

Топографията и геологията на видимата и обратната страна на Луната имат значителни разлики и учените се стремят да разберат причините за това явление. Предполага се, че разликите могат да бъдат свързани с моделите на вулканична дейност. Вулканите на обратната страна на Луната са угаснали няколко милиарда години по-рано, отколкото на видимата страна, което вероятно се е отразило на състава на скалите и геологията на повърхността. Това може да означава и по-малко радиоактивен материал в мантията на обратната страна, който е генерирал топлина и е спомогнал за преноса на енергия от вътрешността към повърхността.

Сондата на мисията „Чанъе-6“ взе почвени проби от кратера Аполо в басейна на Южния полюс-Айткен. Радиометричното датиране на изотопния разпад в базалтите показа, че вулканичната дейност на мястото на кацане е спряла само преди 2,8 млрд. години – неочаквано откритие за изследователите.

Това предполага, че вулканичната дейност от двете страни на Луната е продължила приблизително еднакво време и не може да обясни разликите в геологията им. Изследването на пробите обаче едва сега започва и големите открития тепърва предстоят.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука