Българските домакинства обаче плащат най-малко за електроенергия в ЕС
Изнасяме основно за Сърбия и Гърция
Индустрията в Швеция и Финландия плаща по-ниска цена за електроенергия от българската. Това показва доклад на Европейската комисия за последното тримесечие на 2018 г. У нас промишленият ток струва 82,66 евро за мегаватчас, докато в Швеция и Финландия съответно 77,32 и 72,56 евро за мегаватчас.
По-евтина от нашата е и електроенергията в Румъния - 81,66 евро за мегаватчас.
Не така обаче стои ситуацията при тока за домакинствата. Българите плащат най-ниската цена - 99,88 евро за мегаватчас в ЕС. След нас се нарежда Унгария с цена от 112,30 евро за мегаватчас и Румъния - 131 евро за мегаватчас. Белгия и Дания имат най-високите средни цени на електроенергията за домакинствата с максимум 330 евро за MWh за Дания.
Цените на електроенергията у нас са се повишили през третото тримесечия на 2018 г., показва докладът. Базовата цена в България е била средно 52 евро за MWh през четвъртото тримесечие на 2018 г., което е ръст спрямо същия период на 2017 г., когато е била 41 евро за MWh. Подобна тенденция е имало и в другите страни в региона на Югоизточна Европа, в който влизат България, Хърватия, Гърция и Сърбия.
Хърватският и сръбският пазар на едро показват сходни движения на цените в региона на ЮИЕ. Най-малка е промяната на цената за деня за базово натоварване на гръцкия пазар на едро, като варира от 56 евро за MWh до 80 евро MWh.
По отношение на производството на електроенергия в България през четвъртото тримесечие на 2018 се отчита възстановяване и дори ръст от 0,8 до 1,1 TWh (тераватчаса) в сравнение със същия период на 2017 г.
България е нетен износител на електроенергия в Югоизточна Европа, основно за сръбския и гръцкия пазар, посочва още докладът През четвъртото тримесечие на 2018 г. от страната ни за Гърция са изнесени 0,5 TWh, а за Сърбия - 0,8 TWh, като обемите са близки до тези експортирани през четвъртото тримесечие на 2017 г.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш