Спецпрокуратурата, ГДБОП и ДАНС включени в разследване на международна група за пране на пари
Специализираната прокуратура участва в международна операция за неутрализиране на пирамидална структура за измами с търговска цел и пране на пари чрез създаване и разпространение на виртуалната валута уанкойн (OneCoin).
Основателка на мрежата, която в момента се е разпростряла на 4 континента, е българката д-р Ружа Игнатова (37 г.).
Акцията е координирана от Европол и Евроджъст, а нашите спецпрокурори, следователи и агенти от ГДБОП и ДАНС са действали по съдебна поръчка за правна помощ от прокуратурата в германския град Билефелд, област Северен Рейн-Вестфалия, пристигнала през октомври 2017 г.
Искането на немските магистрати към България е за конкретни процесуално-следствени действия – претърсвания и разпити на свидетели, но няма издадени европейски заповеди за арест на конкретни лица, уточни вчера шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев.
Проверявано е българското търговско дружество „Уан Нетуърк сървисис” ЕООД и свързаните с него лица, в това .число и две българки с германско гражданство. Това са основателката на „ункойн” Ружа Игнатова и нейната майка Веска, на чието име има 9 регистрирани фирми у нас. Сред тях не е въпросното ЕООД, което се води на 26-годишния Кристиян М., а негов собственик е друга фирма с шеф Божидар З., също 26-годишен.
Разследващите установяват местонахождението на сървърите в София и обслужващите ги фирми, използвани от международната престъпна организация.
На 17 и 18 януари 2017 г., в присъствието на представители на Европол и германските разследващи органи, са претърсени офисите на „Уан Нетуърк сървисиз”, както и на 14 други дружества в София, Варна и Велико Търново. Иззети са множество веществени доказателства. До момента са разпитани 50 свидетели.
„OneCoin Ltd.” е регистрирано в Обединените арабски емирства и действа чрез стотици свързани с него дружества на 4 континента. То въвежда разплащания с уанкойн (по подобие на криптовалутата биткойн), като в Германия и няколко други държави разпространението на уанкойни е забранено. Според немските финасови институции уанкойните служат като платежно средство, чрез което се заобикаля местното законодателство, уреждащо платежните услуги.
Има съмнения, че чрез схемата „уанкойн” може да се финансират организирани престъпни групи и терористични организации.
Българското дружество „Уан Нетуърк сървисиз” ЕООД е изпълнявало функциите на фактически търговски представител на „OneCoin Ltd.”, набирало е клиенти като дистрибутор на създадената от него виртуална валута.
В момента дейността на свързани с „OneCoin Ltd.” дружества се разследва още в Англия, Ирландия, Италия, САЩ, Канада, Украина, Литва, Латвия, Естония и много други държави.
Спецпрокурор №1
Иван Гешев:
Уанкойн не е като биткойн
Ружа Игнатова е обвиняема като член на организирана престъпна група за финансови измами в Германия, но у нас търговията с криптовалута не е инкриминирана, съобщи вчера шефът на специализираната прокуратура Иван Гешев.
Разследването започнало преди 2-3 години там, но е било много трудно, тъй като става дума за нов вид виртуална дейност, извършвана в половината свят.
Говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова посочи, че за около 3 години тази международна група е успяла да привлече повече от 3 млн. потребители и клиенти от цял свят, които инвестират в обучителни пакети за криптовалутата уанкойн.
Прокурор Гешев обясни, че има разлика между криптовалутите уанкойн и биткойн. „Всеки може да търгува с биткойни свободно в интернет, но с уанкойни можете да се снабдите само чрез фирми дистрибутори. Системата уанкойн е централизирана. Изглежда дейността е започнала в България и всички сървъри са били тук”, посочи Гешев. Той обясни, че цената на биткойна се формира от съотношението между търсене и предлагане, а уанкойн е като счетоводен тефтер, но с „погрешна” информация. „Тази дейност е високотехнологична и е на ръба на закона в много държави”, подчерта Гешев.
В чужбина я подозират за участие в пирамиди
Основателката на уанкойн
става „Бизнесдама за 2014 г.” у нас
Д-р Ружа Игнатова е родена в България, но от 10-годишна живеев в Германия с родителите си Пламен и Веска Игнатови. Завършва магистратура по „Икономика” в университета в Констанц и защитава докторантура по „Право” в Оксфорд, сочи самата тя в биографията си. Започва кариерата си като консултант в международната компания „Маккинзи енд Къмпани”, където работи с редица международни банки и финансови институции.
Според германско списание „Дер Шпигел” Ружа Игнатова и баща й Пламен до 2012 г. са имали металургичен завод в Бавария, който е фалирал дни, след като собствениците са го продали. Немското издание сочи, че дъщерята е била осъдена условно за това, че е забавила обявяването на несъстоятелност, а синдикът на дружеството обвинява семейството, че преди несъстоятелността са разглобили мощностите с цел да бъдат изнесени от завода. Игнатова е цитирана да твърди, че това е невярна интерпретация, а причината за фалита била световната криза.
През 2015 г. представя концепцията за бъдещето на световните разплащания чрез криптовалути на форум, организиран от списание The Economist. Освен Ружа Игнатова, други лектори на събитието са тогавашният президент на България Росен Плевнелиев, и министъра на икономиката Божидар Лукарски.
В България през 2014 г. регистрира Фондация „Един свят” и получава приза „Бизнесдама на 2014 г.” Омъжена е за немски адвокат. За нейния светски живот и участието й в партита, включително и на 40-метрова яхта, съобщават жълтите сайтове. Пред „Труд” вчера един от нейните близки й приятели – Евгени Минчев, любезно отказа да дава информация.
По данни от Търговския регистър
Семейството притежава сгради за 20 млн. лв. в София
Централната сграда на проверяваната от спецпрокуратурата, ГДБОП и ДАНС фирма „Уан нетуърк сървисис” ЕOOД се намира в сграда на столичния площад „Славейков” 6А. Смята се, че преди 5 г. цялата сграда е купена за около 3 млн евро от фирма, регистрирана в Обединените арабски емирства от Ружа Игнатова. Тя и майка й Веска управляват през различните периоди и други фирми като "Уан пропърти", "Уан пеймънтс" и др., които придобивяат недвижими имоти в идеалния център на София, сред които и емблематичната сграда на бившия ресторант „Крим” за около 4,2 млн евро. Брокери изчисляват, че общата пазарна стойност на купените от семейството от Германия недвижими имоти надхвърля 20 млн.лв.
В свое интервю пред светски сайт Ружа Игнатова разказва, че води преговори за закупуване на една у закъсала спрямо момента козметична фабрика в Германия. „Освен напълно познатите марки, с които е известна, ще създам и една чисто нова козметична линия, както и продукти за коса с първоначално име RUJA, което е моето име, но и звучи интернационално по някакъв начин”, казва бизнесдамата.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш