Средиземноморска приказка в Бодрум и Мармарис

Средиземноморска приказка в Бодрум и Мармарис

Страната приема туристи от цял свят за лятото

Над 400 състезатели от 14 държави

Руски тим с второто място

Четиридесет яхти с повече от 400 мореплаватели от 14 държави се включиха в третите Президентски яхтени състезания край бреговете на най-красивите и популярни туристически дестинации в Турската ривиера във вилаета Мугла, в югозападната част на страната. В края на май тази Средиземноморска част от ежегодното състезание започна от Мармарис и финишира в Бодрум.

Екскурзиите с лодки са особено популярни

Първото място спечели турската яхта на Arcelik Sailing Team, изминала разстоянието от Мармарис до Бодрум за 21 часа и 25 минути. Тимът на домакините триумфира с купата Halikarnas Line Honors на специална церемония в цитаделата на Бодрум. Руският тим Courrier du Coeur се класира на второ място. Журналисти от три континента отразяваха състезанието, но приключението в морско синьо надскочи границите на яхтената надпревара и разкри пред гостите хоризонта на една морска екстраваганца. Автори от Япония, Израел, Франция, Италия, Сърбия и България усетиха духа на Мармарис и Бодрум - две от най-популярните туристически дестинации в Турция.

Яхтеното състезание започна от Мармарис и финишира в Бодрум

В края на май и началото на юни Средиземноморските турски курорти вече посрещат хора от цял свят, но сезонът не е достигнал своя пик. Времето е топло и идеално за морска ваканция. Пристанищата на двата града предлагат изобилие от лодки, подготвени за частни пътешествия до колекция от разкошни заливи и скрити природни перли в региона.

Напоследък важна част от туристическото преживяване тази част на Турция е и бурно развиващата се винена индустрия. Страната иска допълнително да подсили своята репутация на Средиземноморска атракция с разнообразие от “напитката на Боговете”. Разбира се, местните бири и анасоновата турска ракия са класики из многобройните крайбрежни ресторанти и барчета в Мармарис и Бодрум. Особено забавно става, когато на една маса, на брега на Бяло море, малко преди “магическия час” да спусне златния залез над залива, японци, израелци, французи, турци, италианци, сърбин и българин пият турска ракия и обсъждат “международното положение”.

Пристанището в Мармарис

Мармарис е важен курортен и пристанищен град на егейското и средиземноморското крайбрежие на Турция, където курортният живот се разлива извън просторите на хотелите - по улиците, на крайбрежната ивица, в заведенията на открито.

Произходът на Мармарис е с корени в древността, а данните показват, че към VI век пр. н. е. селището е било познато под името Фискос, част от Кария. Градът е бил част от Римската империя, по-късно Византия. В началото на XVI век се разгарят ожесточени битки между османците и рицарите кръстоносци за контрол над града и близките острови Додеканези. Замъкът в Мармарис е възстановен през 1522 от османския султан Сюлейман и под егидата на Министерството на културата крепостта е била преобразувана в музей, който посреща гости от цял свят със своите седем галерии и гледки от крепостните стени към пристанището

Бодрум е основан от дорийски преселници хиляда години преди Христа като Халикарнас. Градът е известен с това, че там е роден бащата на историята Херодот, а също така и с гробницата-мавзолей, построена от цар Мавзол - Мавзолеят Халикарнас, едно от Седемте чудеса на древния свят.

Известно време градът е част от Персийската империя като столица на сатрапия Кария. През IV в. пр. Хр. по време на управлението на цар Мавзол II градските стени, дворците, театрите, храмовете и амфитеатъра на Халикарнас са изцяло възстановени. След смъртта на владетеля градът е подчинен от армиите на Александър Велики.

Днес Бодрум и Мармарис привличат туристи с комбинация от богата история, преплела няколко цивилизации, естествена морска красока и съвременни удобства. Повечето сгради са с бели фасади, синьото доминира по врати и орнаменти, сезонни цветя допълват концепцията за бягство от грижите. Няма разнопосочна естетика и сблъсък на стилове. Дори луксозните хотели се вписват в общата картина на архитектурна и цветова приемственост. Няма диспропорционално високи хотели или строителни извращения на първа линия, гледките са от историческите замъци, които в двата курортни центъра са и музеи.

Останки от кораб на хиляда години разкриват миналото в Средиземно море

Част от съдовете, намерени в потъналия кораб

Музеят на подводната археология в замъка в Бодрум е особено интригуваща атракция. В центъра на постоянната експозиция са доста добре запазените останки от кораб, потънал преди хиляда години. Неговата история е история за търговските пътища между Европа и Близкия изток. Хиляди предмети са били добре запазени и днес илюстрират историческата и археологическа ценност на потъналия плавателен съд.

Замъкът в Бодрум

Експертите вярват, че корабът е плавал от пристанището в Бейрут, Ливан, което преди време влезе в новините с огромния взрив. А преди хиляда години корабът е потънал на 33 метра дълбочина в югозападна Турция, близо до Мармарис. Останките са изложени в Бодрум след детайлна реставрация, продължила стотици часове и ангажирала някои от най-големите експерти по история и в областта на подводната археология.

Експозицията предлага изобилие от ислямски и византийски монети, печати, оръжия, тежести и везни. Има страхотна колекция от византийски, български, сирийски и сицилиански съдове и произведения от глина и стъкло.
Една разходка в подобен музей е чудесен комплимент към всяка лятна ваканция в Средиземно море, символизирана традиционно от тюркоазените води, белите каменни фасади, златните бири, бели вина и залези.

Бодрум

Най-четени