23% от предприятията са развили онлайн бизнеса си благодарение на пандемията
Само 9% не желаят помощ
Една трета от бизнеса у нас очаква подкрепа от държавата под формата на нисколихвени кредити, тъй като останалите инструменти за подпомагане на фирмите не били достатъчни. Това показва проучване на Българска стопанска камара сред 810 микро-, малки, средни и големи предприятия от цялата страна и от всички сектори на икономиката. Други 27% от частниците настояват за отлагане на плащанията по съществуващи кредити, а 26% искат пари за модернизация на базата. Едва 9% от анкетираните декларират, че не се нуждаят от държавна подкрепа.
По отношение на прилаганите от правителството инструменти за подкрепа на бизнеса мярката 60/40 за запазване на заетостта е най-популярна и от нея са се възползвали около 30% от допитаните. Следващата предпочитана мярка, е безвъзмездната помощ за микро- и малки предприятия до 10 хил. лв., ползвана от 27% от анкетираните, а на трета позиция е мораториумът върху плащанията по кредити – 17%.
12% от фирмите в секторите транспорт и туризъм са се възползвали от мярката за запазване на заетостта, изразяваща се в 290 лв. на човек на месец. За всички останали тези мерки са или неприложими, или неизвестни. Запитани как оценяват отпадането на изискванията за софтуера за касовите апарати в Наредба Н-18, цели 70% са отговорили, че според тях това е положително.
В условията на пандемия бизнесът у нас е потърсил нови начини да се съхрани, включително чрез стартиране или развитие на онлайн продажби (23%), както и трансформация на производството към нови продукти и/или пазари (19%). Според анкетираните най-малко засегнати са размерите на заплатите, които намаляват в 26% от фирмите.
Умереност и предпазливост са налице при плановете на бизнеса за развитие през 2021 г. Ръст на производството, нови продукти или услуги и нови пазари планират 35-37% от анкетираните, докато миналата година са били 57%.